mobility-default

شبکه گسترده کم توان ماهواره‌ای چیست؟

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

همانطور که از نام LPWAN (شبکه گسترده کم توان) ماهواره ای پیداست، یک گزینه اتصال کم مصرف برای اینترنت اشیا و سایر دستگاه‌ها می‌باشد.

صورت فلکی

شبکه گسترده کم توان ماهواره‌ای، ارتباطی مستقیم میان دستگاه‌های اینترنت اشیا و ارائه دهنده مخابراتی برقرار می‌سازد. شبکه‌های ماهواره‌ای معمولاً در یک صورت فلکی مستقر می‌شوند. یک صورت فلکی متشکل از چندین ماهواره است، و صورت فلکی در زمینه شبکه گسترده کم توان ماهواره‌ای، از تعداد زیادی از ماهواره‌های ارتباطی نسبتاً کوچک که در مدار نزدیک زمین قرار دارند تشکیل می‌شود. صورت‌های فلکی شبکه گسترده کم توان ماهواره‌ای، ماهواره‌های کمتری را در خود جای می‌دهند و معمولاً شامل ماهواره‌هایی ارزان‌تر و کم هزینه‌تر هستند.

ماهواره به عنوان یک گزینه اتصال شبکه‌ای، پوشش خوبی دارد اما در هزینه‌ها و توان عملیاتی با مشکل روبه‌رو می‌شود. این امر ماهواره‌ها را تبدیل به بهترین گزینه برای انتقال اطلاعات مهم ماموریتی می‌کند که از مکان‌های دورافتاده ارسال می‌شوند، و به صورت کلی به خوبی می‌تواند با دیگر گزینه‌های اتصال که در صورت در دسترس بودن مورد استفاده قرار می‌گیرند، جفت شود.

پوشش ماهواره‌ای

قدرت شبکه گسترده کم توان ماهواره‌ای از طریق پوشش آن نمایان می‌شود. از آنجایی که دستگاه باید با چندین ماهواره ارتباط برقرار کند، پوشش ماهواره‌ای در هر نقطه‌ای از زمین که بتوان آسمان را دید وجود خواهد داشت. این نوع از پوشش جهانی تنها از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای ممکن می‌شود، و به دستگاه‌های متصل این اجازه را می‌دهد که حتی از مکان‌های دورافتاده‌ای که دیگر گزینه‌های ارتباطی به دسترس نیستند، اطلاعات را ارسال نمایند.

هزینه‌های ماهواره

متاسفانه، شبکه‌های ماهواره‌ای به رایگان در دسترس قرار نمی‌گیرند، و هزینه راه‌اندازی یک شبکه ماهواره‌ای بسیار زیاد است. برای مثال، شرکت ارتباط از راه دور ماهواره‌ای گلوبال استار در سال ۲۰۰۶ ماهواره‌های نسل دوم خود را به مدار نزدیک زمین فرستاد، و هزینه تخمین زده شده برای کل این پروژه با ۴۸ دستگاه، ۱.۲ میلیارد دلار بود. هزینه پروژه استارلینک شرکت اسپیس ایکس نشان می‌دهد که از سال ۲۰۰۶ تا کنون هزینه‌ها کاهش چشمگیری داشته است (۱۰ میلیارد دلار برای ۴۰۰۰ ماهواره)، اما استقرار یک شبکه ماهواره‌ای هنوز هم بسیار گران قیمت است. این هزینه‌ها به کاربران شبکه انتقال می‌یابند، به این معنی که هزینه دریافت اطلاعات ماهواره‌ای نیز معمولاً نسبت به همتایان زمینی آن‌ها بیشتر است.

علاوه بر هزینه‌های زیاد، توان عملیاتی شبکه های ماهواره‌ای نیز نسبت به شبکه‌های سنتی کمتر است، که علت آن گسترش پوششی نازک در یک منطقه عظیم می‌باشد. برای درک بهتر این موضوع باید بگوییم که در ایالات متحده آمریکا تقریباً ۳۰۰۰۰۰ برج مخابراتی وجود دارد؛ و با این وجود هنوز هم مناطقی از آمریکا تحت پوشش قرار ندارند. از سوی دیگر، سرعت شبکه دریافتی از این برج‌ها بسیار زیاد است. اکنون این مورد را با افزایش سطح پوشش شبکه سلولی به تمام کره زمین مقایسه کنید، با این تفاوت که در این حالت به جای ۳۰۰۰۰۰ دستگاه، حدوداً ۵۰ دستگاه وجود دارد. اکنون به راحتی می‌توان فهمید که چرا ارتباطات ماهواره‌ای گران‌تر و معمولاً کندتر از شبکه‌های زمینی هستند. مثال ملموس‌تر اینکه شرکت گلوبال استار سرعت اتصال ۲۵۶ کیلوبایت در ثانیه را با هزینه‌ای در حدود ۴ دلار در مگابایت ارائه می‌نماید. از آنجایی که تصاویر موبایل معمولاً بین ۱ تا ۲ مگابایت حجم دارند، تنها برای آپلود یک تصویر ۴ تا ۸ دلار هزینه می‌شود! این هزینه‌ها در حال کاهش نسبت به مقیاس هستند، اما هنوز هم برای مصرف روزانه سنگین محسوب می‌شوند.

پوشش سرتاسر دنیا

با این وجود، ماهواره‌ها نکات مثبتی نیز دارند. همانطور که پیشتر اشاره شد، آن‌ها سرتاسر کره زمین را تحت پوشش دارند. این امر باعث شده است تا ماهواره تنها راه مناسب برای شرکت‌هایی که نیاز به ردیابی اشیاء و یا اتصال به اینترنت در میان اقیانوس یا در دیگر مناطق دورافتاده‌ای که اتصال در آن‌ها ممکن نیست، باشد. ماهواره بهترین گزینه برای این شرایط است، و حتی قابلیت جفت شدن با دیگر گزینه‌های اتصال سنتی برای کنترل هزینه‌ها را نیز دارد. در این موارد، دستگاه‌ها می‌توانند در صورت در درسترس بودن خدمات سلولی به آن‌ها متصل شوند، که به آن‌ها امکان ارسال دائمی اطلاعات با هزینه کم را می‌دهد، و همچنین زمانی که خدمات سلولی در دسترس نیست، می‌توانند به خدمات ماهواره‌ای متصل شده و علاوه بر نگه‌داری اطلاعات، از به حداقل رسیدن هزینه‌ها نیز اطمینان حاصل نمایند.

شبکه گسترده کم توان ماهواره‌ای یک گزینه اتصال شبکه‌ای است که پوشش بهتری دارد، اما در هزینه و توان عملیاتی با مشکل مواجه است. این امر ماهواره‌ها را تبدیل به بهترین گزینه برای انتقال اطلاعات مهم ماموریتی می‌کند که از مکان‌های دورافتاده ارسال می‌شوند، و به صورت کلی به خوبی می‌تواند با دیگر گزینه‌های اتصال که در صورت در دسترس بودن مورد استفاده قرار می‌گیرند، جفت شود. در این صورت هزینه‌ها همواره تحت کنترل بوده و این خدمات در سطح جهانی ارائه خواهند شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram