18121901_content08 (1)

پلنتی کیوب نسل جدید مزارع عمودی ماژولار و خودکار

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

درحالیکه سوالات زیادی پیرامون نقش دقیق مزرعه‌ی عمودی در آینده‌ی کشاوزی بی پاسخ مانده، ما می‌توانیم از چند چیز مطمئن باشیم. این مزارع سرپوشیده در طول زمان بیشتر و بیشتر خودکار و ماژولار می‌شوند. همچنین با توجه به شواهد و تعداد پیشنهادات مزارع سرپوشیده در گزارش این هفته‌ی سی‌ای‌اس ۲۰۲۰، این مزارع برای کاربران معمولی و کسب و کارهای کوچک کاربر پسند هستند.

در میان این پیشنهادات، پلَنتی کیوب به چشم می‌خورد، مزرعه‌ی سرپوشیده‌ی هوشمند آب دوست که کمپانی اینترنت اشیا واقع در سئول، کره‌ی جنوبی آن را ان.تینگ می‌نامد. این سیستم رشد به حد کافی ماژولار است که در موقعیت‌های متفاوت عمل کند، از آپارتمان گرفته تا کافه تریا، و به قدر کافی اتومات است که تقریبا هر کس می‌تواند آن را به کار بیندازد.

محیط پلَنتی کیوب نیز مانند دیگر مزارع سرپوشیده، شامل ردیف‌ها و طبقه‌هایی از گیاهان است که داخل یک ظرف قابل حمل جای گرفته‌اند. گیاهان برای پرورش به خاک یا انسان وابسته نیستند، بلکه در عوض سیستم کامپیوتری دارند که مقدار صحیح مواد معدنی، آب و نور را از طریق ال‌ای‌دی‌ها فراهم و به فتوسنتز کمک می‌کنند. انسان با فرآیند رشد گیاه واقعی دخالت چندانی ندارد. بیشتر کار برای مزرعه، مانند تنظیم نور ال‌ای‌دی، کنترل دما و رطوبت و نظارت بر سلامت گیاه را خود سیستم پلنتی کیوب انجام می‌دهد و به این منظور از سنسورهایی استفاده می‌کند که داده‌های مربوط به گیاه را جمع‌آوری کرده و با استفاده از تلفن هوشمند، از راه دور قابل کنترل هستند.

لئو کیم، مدیرعامل ان.تینگ، ایده‌ای را برای مزرعه عنوان کرد که بعد از ساخت گلدان هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا به نام “پلنتی” قابل اجرا است. از آن به بعد، کمپانی پلنتی اسکوئر را توسعه داد که یک سیستم ماژولار متشکل از چندین کپسول به نام پیکسل است. هر کدام از این کپسول‌ها کمتر از ۵ سانتی‌متر عرض، طول و ارتفاع دارند و شامل بذر هر گیاه هستند. کاربران می‌توانند چندین اسکویر را بهم وصل کنند (مانند لگو) تا تعداد گیاه بیشتری پرورش دهند، و تعداد کافی از این محصولات یک مزرعه‌ی پلنتی کیوب را تشکیل می‌دهد.

سیستم پلنتی کیوب به طور گسترده‌ای بر داده‌هایی متمرکز است که دوباره به پایگاه داده با نام کیوب کلود برگردانده و با هوش مصنوعی تحلیل می‌شوند تا به کشاورزان کمک کنند شرایط بهینه برای رشد هر کدام از محصولات را تعیین کنند. همانطور که کاربر تعداد اسکوئرها با گیاهان مختلف را اضافه می‌کند، این سیستم مبتنی بر ابر بلادرنگ کنترل کل مزرعه را برای کاربر آسان‌تر یا حتی آن را مجهز به مدیریت از راه دور می‌کند.

درحالیکه تعدادی از کمپانی‌ها اکنون مزراع عمودی اتوماتیکی را اجرا می‌کنند که سبزی پرورش می‌دهد، بیشترشان (کالِرا، پلِنتی، سیستم‌های رشد هوشمند) مناسب انبارهای بزرگی هستند که میلیون‌ها کاهو پرورش می‌دهند. ماهیت ماژولار و کاربر پسند پلَنتی کیوب آن را برای مکان‌هایی مانند مدرسه، کافه تریای بیمارستان و سالن‌های غذاخوری دانشگاه به انتخابی مناسب تبدیل می‌کند. امسال پلَنتی کیوب جایزه‌ی بهترین نوآوری سی‌ای‌اس را از آن خود کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram