large_7aeOo7NqfVFm-TDLxPyrUwDFG6TAY-XP56LqhKiFcHE

چگونه نسل پنجم موبایل و اینترنت اشیا می توانند یک تجارت موفق ایجاد کنند

در ۵ دقیقه این متن را بخوانید
  • اینترنت اشیاء (IoT) به شرکت ها این امکان را می دهد که ارزش تجاری خود را به حداکثر برسانند – سنسورها، نرم افزارها و سایر فن آوری ها در بخش دارایی های مادی می توانند از طریق اینترنت، داده ها را با سایر دستگاه ها و سیستم ها مرتبط کرده و مبادله کنند.
  • این امر باعث ایجاد نوآوری و کارآیی بیشتر در کلیه زمینه های تجاری، از طراحی گرفته تا تولید می شود.
  • مشاغل هوشمند متصل به نسل پنجم و اینترنت اشیا نیز با کاهش انتشار کربن به مبارزه با تغییرات آب و هوایی کمک می کنند.

اگر یک بازیکن تنیس هستید و مانند من عاشق طراحی هستید، احتمالاً قبلاً در مورد راکت تنیس متصل به اینترنت چیزهایی شنیده اید. این راکت از سنسورهای موجود در داخل راکت برای تعیین چرخش شما و تظیم ضربه برای خارج نشدن توپ از زمین استفاده می کند. شاید در مورد “کامیوتر ایکس جکوارد”، هم چیزهایی شنیده باشید. این محصول ژاکتی است که از طریق بلوتوث به گوشی هوشمند شما متصل می شود. این محصول نتیجه همکاری شرکت های گوگل و لوی است و با یک لرزش قابل لمس روی دکمه آستین، شما را از تلفن همراهی که در گوشه ای رها کرده اید، مطلع می سازد. با کشیدن آستین خود، می توانید به آهنگ بعدی گوش دهید و این در حالی است که یک دکمه روی بند پیراهن نیز تعبیه شده که می توانید با آن عکس بگیرید.

موارد فوق نشان می دهد که چگونه شرکت ها می توانند اینترنت اشیا را بکار گیرند تا ارزش تجاری خود را به حداکثر برسانند – با تعبیه سنسورها، نرم افزارها و سایر فن آوری ها در دارایی‌های مادی خود، داده ها را از طریق اینترنت با سایر دستگاه ها و سیستم ها مرتبط شده و مبادله می شوند.

این که چگونه این تکنولوژی روبه رشد به سرعت پیشرفت می‌کند تا ضایعات مواد غذایی را از طریق بهینه‌سازی زنجیره تأمین کاهش دهد، یک مثال جالب دیگر از پتانسیل آن است. براساس گزارش سازمان ملل، تقریباً ۳۰% از مواد غذایی جهان، معادل حدود ۷۵۰ میلیارد دلار، بین مزارع و کشت ها از بین رفته و یا تلف می شود. شرکت دانمارکی گلوب ترکر که در زمینه نظارت بر کانتینرهای یخچالی تخصص دارد، هنگام تردد کانتینرها در سراسر دنیا، راهکاری جهت نظارت از راه دور و کنترل اتلاف برق و نقایص تجهیزات ارائه می دهد. با انتقال داده های ردیابی لحظه ای از کانتینرهای یخچالی و سنسورهای آن ها، داده های بلادرنگ، در کل زنجیره تأمین، از ابتدا تا انتها با مشتریان به اشتراک گذاشته می شوند. این امر مانع از تخریب و فساد بار می‌شود و در عوض باعث ذخیره ۱، ۳ میلیارد تن مواد غذایی می شود که سالانه در سراسر جهان به هدر می رود.

تلفن های هوشمند و G4 قبلاً نحوه ارتباط، میزان مصرف و زندگی ما را تغییر داده اند. با G5، وارد نسل بعدی ارتباطات سیار می شویم. تکنولوژی G5 در کنار مجموعه ای از راهکارهای فن آورانه جدید دیگر مانند اینترنت اشیا، محاسبات لبه، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، در حال توانمندسازی انقلاب صنعتی چهارم است، اتفاقی که مشابه قدرت دادن بخار، برق و سیلیکون به سه انقلاب قبلی است. با تجهیز شدن به قدرت‌هایی مثل ظرفیت، سرعت و زمان پاسخ بسیار سریع، پایه ای محکم برای این تحول ساخته می شود. صنایع با اتصال سریع تر و مطمئن تر، می توانند به صورت دیجیتالی مشاغل خود را تغییر داده و محصولات خود را با روش های بسیار هوشمندانه تری تولید کنند.

blank

چگونه G۵ با G۴ مقایسه می شود

تکنولوژی G5 با قرار گرفتن در یک شبکه تعریف شده با نرم افزار، نیاز به کابل‌ها را با عملیات بر روی ابر جایگزین خواهد کرد. این کار صد برابر ظرفیت بهتری نسبت به G5 خواهد داشت و سرعت اینترنت را به طرز چشمگیری بهبود خواهد داد. با G5، زمان های پاسخگویی نیز بسیار سریع تر خواهد بود. شبکه G4 در مدتی کمتر از ۵۰ میلی ثانیه به دستورات ما پاسخ می دهد که با G5 حدود یک میلی ثانیه طول خواهد کشید – ۴۰۰ برابر سریع تر از چشم بر هم زدن. برای جهانی که به طور روزافزون به عملکرد اینترنت وابسته است، کاهش در تأخیر زمان بسیار حیاتی است.

به عنوان مثال، این امر در توسعه وسایل نقلیه ایمن تر و هوشمندتر بسیار مهم است. تصادفات جاده ای سالانه جان بیش از ۱.۳۵ میلیون نفر انسان را می گیرد و منجر به زخمی شدن حدود ۵۰ میلیون نفر در سطح جهان می شود. با G5 می توانیم تصادفات و صدمات جاده ای را کاهش دهیم و این مسئله از اهمیت اقتصادی و اجتماعی زیادی برخوردار است. با اتصال هوش بین اشیا مختلف متحرک و حرکت با سرعت آنها می توان از تصادفات جلوگیری کرد. قبلاً شاهد افزایش مزایای اولیه آن از طریق ظهور سیستم های پیشرفته کمک به راننده  (ADAS)مانند سیستم های هشدار برخورد از جلو و سیستم های قابل تطبیق بازدارنده سرعت بوده ایم. هنگامی که وسایل نقلیه برای اشتراک گذاری اطلاعات با سایر اتومبیل ها و چیزهای اطرافشان به همدیگر وصل می شوند، این مزایا به صورت تصاعدی رشد پیدا می کنند.

تا پایان سال ۲۰۲۵، انتظار داریم که G5، ۲.۶ میلیارد مشترک داشته باشد که این تعداد ۶۵٪ از جمعیت جهان را پوشش می دهد. در همین حال، پیش بینی می شود تعداد اتصالات سلولی اینترنت اشیا (اشیا فیزیکی متصل به اینترنت) از ۱.۳ میلیارد کنونی در سراسر جهان به ۵ میلیارد برسد. به گفته مک کنزی، اگر سیاست گذاران و مشاغل به درستی آن را به کار گیرند، ارزش اقتصادی که توسط اینترنت اشیا در سطح جهانی ایجاد می شود تا سال ۲۰۲۵ می تواند به چیزی بین ۳.۹ تریلیون دلار تا ۱۱.۱ تریلیون دلار در سال برسد. این تکنولوژی نیز مانند بسیاری از تغییرات عظیم اقتصادی و فناوری، فرصت بزرگی برای بکارگیری فناوری های جدید و پیشبرد تجارت خود می باشد.

blank

پیش بینی سال به سال رشد اتصالات G۵

جهانی سازی و رقابت بیش از حد، شخصی سازی و سفارشی سازی برخی از محرک های اصلی دیجیتالی شدن، همراه با بلوغ فناوری را به دنبال دارد. حرکات قابل توجهی در بازار وجود دارد و این به معنای فرصت هایی برای شرکت ها است، اما این امر نگرانی هایی نیز ایجاد می کند. یکی از آنها نیاز به افزایش انعطاف پذیری است. مورد دیگر امنیت است. هر چه داده های حساس بیشتری را مدیریت می کنید، امنیت اهمیت بیشتری پیدا می کند. مهمتر از این، شرکت ها برای بهبود ایمنی کار و کاهش تولید کربن با فشارهای فزاینده ای روبرو هستند. این رخداد همزمان با نیاز به افزایش بهره وری اتفاق می افتد.

به طور خلاصه، شرکت‌ها و صنایع باید با کمترین ها منابع، بیشترین و بهترین عملکرد را داشته باشند. باز کردن مسیر فن آوریها و ایده های انقلاب صنعتی چهارم، که دسترسی به داده ها و دیدگاه ها در جهت بهینه سازی مشاغل شما را فراهم می کند، برای بقای طولانی مدت این تکنولوژی بسیار مهم است. در حقیقت، یک هزینه قابل توجه همراه با انتظار صبورانه در حاشیه وجود دارد. یک تولید کننده چند ملیتی که در به روز رسانی ناموفق است، شاهد تاثیرات ناکارآمدی و تعطیلی در تولید خود خواهد بود. این امر، علاوه بر خطر دور افتادن از رقابت،می تواند منجر به ضرر صدها میلیون دلاری نیز شود.

با این حال، بزرگترین سوال زمان ما، تغییرات آب و هوایی و تلاش هایی برای توسعه وضعیت پایداری است که به اولویت های تجاری تبدیل شده اند. امروزه، تجارت برنده تا حد زیادی با قابلیت های آن در حداقل سازی مقدار کربن تولیدی آن تعریف می‌شود. باز هم، نوآوری های فناوری نقش مهمی ایفا می کنند: اتخاذ یک مدل تجاری هوشمندتر و با اتصالات بیشتر، اغلب بهره وری انرژی را به عنوان یک اثر جانبی به ارمغان می آورد. پیش بینی می شود فن آوری های دیجیتالی مانند G5 و اینترنت اشیا، میزان انتشار گازهای گلخانه ای جهان را تا سال ۲۰۳۰ به میزان ۱۵% کاهش دهد که در مبارزه با تغییرات آب و هوایی بسیار حیاتی خواهد بود.

چگونه می توانیم موج بعدی فناوری ها را بسازیم؟ از رئیس Börje Ekholm نقل خواهم کرد: بیایید با فکر کردن درباره این که تجارت شما چه تأثیراتی می تواند بر سایر نقاط دنیا داشته باشد، شروع کنیم. این یک تفکر خارق العاده و طرز فکری است که باید با الهام از آن بتوانیم تصمیمات درستی بگیریم و به نوبه خود باعث ایجاد یک تجارت بهتر و پایدار تر شویم که از تمام جوانب مؤثر است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram