666666666666666

ترکیب اینترنت اشیا و بلاکچین برای بهبود مدیریت زنجیره تامین

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

مدیریت زنجیره تامین یک  حوزه بسیار پیچیده است که شامل چندین چالش تجاری بوده که از داده‌های جعلی گرفته تا کالاهای جعلی و قاچاق را شامل می‌شود. در حالی که کارآفرینان در صنایع مختلف تلاش دارند تا شفافیت در زنجیره تامین را افزایش دهند، فناوری‌های اینترنت اشیا و بلاکچین می‌توانند این موضوع را یک سطح بالاتر ببرند.

اینترنت اشیا و بالاکچین زمانی که با هم استفاده شوند می‌توانند به شرکت‌ها این امکان را دهند تا زنجیره تامین را ردیابی کنند و هرگونه جعل و کلاه‌برداری را شناسایی نمایند. اینترنت اشیاء به‌سمت اجرای گسترده‌تر و کاربردهای ملموس‌تر پیش می‌رود. به‌علاوه، ادغام‌شدن آن با دیگر فناوری‌های همچون کلان‌داده و هوش مصنوعی و بلاک‌چین تأثیرش را در زندگی و کار ما افزایش می‌دهد و درنهایت، راهکاری از آن استخراج خواهد شد. بزرگ‌ترین اجراها و دستاوردهای اینترنت اشیاء در سطوح صنعتی به‌دست خواهد آمد. حسگرهایی که داده‌های فراوانی در این سطح جمع‌آوری می‌کنند و در بخش‌هایی همچون حمل‌ونقل، باربری، ردگیری وفرایندهای صنعتی به‌کار می‌روند.

استفان هاز، مدیر مشاوره راهبردی شرکت وایتکپ می‌گوید: « کارایی مهمترین موضوع در زنجیره تامین است. در هر مرحله‌ای از زنجیره تامین، هزینه‌ای به هزینه‌ها افزوده می‌شود ناکارامدی در این زنجیره در بریتانیا هزینه‌ای ۲ میلیارد پوندی دارد.»

اینجاست که اینترنت اشیا و بلاکچین می‌توانند نقش مهمی ایفا کنند. بلاکچین ابزاری برای ثبت غیرقابل تغییر داده است جایی که ارتباطات بین دستگاه‌های اینترنت اشیا به صورت سیستماتیک انجام می‌شود. این کار به مدیر امکان می‌دهد تا هر نوع اطلاعاتی را در هر لحظه پیدا کند. از صنعت ماهیگیری تا زنجیره مواد غذایی، هر اطلاعاتی قابل کسب است برای مثال تاریخ صید ماهی و فروش آنها به سادگی قابل دسترسی است.

بلاکچین به کمک الگوریتم‌های رمزنگاری مانع از انحراف در داده‌ها می‌شود. برای تبادل امن داده‌ها، دستگاه‌های اینترنت اشیا می‌توانند از قراردادهای هوشمند استفاده کنند تا توافق آنلاین بین همه طرفین ایجاد شود که در آن شرایط به جای حروف از کدها استفاده شده است. از همه مهمتر این که شرکت‌ها بدون نیاز به یک مقام ناظر متمرکز یا مدیریت واحد، عملکرد مستقل دستگاه‌های هوشمند را به دست آورند.

تنها شرکت‌ها نیستند که از این مزیت استفاده می‌کنند، مصرف‌کنندگان نیز با بروزرسانی سریع‌تر و کارآمدتر اطلاعات، دید خود را بهبود می‌دهند.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram