9898989

صرفه‌جویی ۷۰۰ میلیارد دلاری حوزه سلامت با  Telehealth

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

اینترنت اشیا می‌تواند موج جدیدی در ارائه خدمات در بخش بهداشت و درمان ایجاد کند و منافع اقتصادی زیادی برای شهروندان، دولت و مشاغل این حوزه به ارمغان بی‌آورد.

نظرات از راه دور یکی از مواهب اینترنت اشیا در بخش سلامت است. اینترنت اشیا به بیماران اجازه می‌دهد تا از راه دور بتوانند درمان شوند که این کار موجب کاهش هزینه‌های درمان می‌شود. یکی از واضح‌ترین و محبوب‌ترین برنامه‌های مراقبت‌های بهداشتی و IoT نظارت از راه دور است که به آن telehealth گفته می‌شود. این امر نه تنها هزینه‌ها را به حداقل می‌رساند و نیاز به حضور فیزیکی را از بین می‌برد، بلکه به بهبود کیفیت زندگی بیمار نیز کمک می‌کند تا از دردسرهای رفت و آمد کاسته شود. با استفاده از این کار می‌توان در مدت ۱۵ تا ۲۰ سال در حدود ۷۰۰ میلیارد دلار صرفه‌جویی برای صنعت سلامت ایجاد کند.

مدیریت اطلاعات با اینترنت اشیا بهبود می‌یابد. تمام اطلاعات بهداشت و درمان (پشتیبانی، تشخیص، درمان، بهبود، دارو، مدیریت، امور مالی و حتی فعالیت‌های روزانه) می‌تواند در کل زنجیره ارزش جمع‌آوری، مدیریت و مورد استفاده قرار گیرند. داده‌ها را می‌توان به صورت گزارش‌های جزئی و دسته‌بندی به تفکیک بیماری‌ها، شهر، استان، زمان، بیمار و پزشک از سیستم دریافت کرد.

در واقع سوابق بیماران با استفاده از اینترنت اشیا به سادگی در دسترس خواهد بود. با این کار پزشک می‌تواند به این سوابق دسترسی داشته و حتی آزمایشگاه‌ها و پرستاران نیز از مزیت دسترسی به این اطلاعات بهره‌مند می‌شوند. در واقع یکپارچگی بین سازمانی با کمک اینترنت اشیا ایجاد می‌شود. این ویژگی قابلیت امکان دستیابی افراد مجاز (پزشک، پرستار، رادیولوژیست و فیزیوتراپ) به تمامی اطلاعات پزشکی یک بیمار در محل‌های مختلف (بیمارستان‌ها و مطب پزشکان) را می‌دهد.

ادوات پوشیدنی امکان جمع‌آوری اطلاعات در زمان واقعی را برای بیماران فراهم می‌کند و ایجاد سابقه با سرعت و دقت بالاتری انجام می‌شود. پارامترهای خاص مرتبط با بیماری‌های مزمن و شایع از جمله قندخون، چربی خون، درصد آب بدن، سطح استرس و احتمال تشنج با استفاده از ابزار هوشمند مجهز به سیستم ارتباطی به صورت پیوسته در تمامی ساعت‌های شبانه روز جمع‌آوری شده و ذخیره می‌شوند.

جراحی روباتیک از دیگر مزیت‌های اینترنت اشیا در بخش سلامت است به طوری که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۲ درآمد از جراحی روباتیک به ۶.۴ میلیارد دلار برسد.

بنابراین می‌توان گفت که اینترنت اشیا در حوزه سلامت یک پارادایم ایجاد می‌کند و چهره دنیای پزشکی را تغییر خواهد داد.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram