بیمارستان هوشمند ارمغان اینترنت اشیا برای بخش سلامت

بیمارستان هوشمند ارمغان اینترنت اشیا برای بخش سلامت

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

شکل نوین استفاده از اینترنت امروزه با عنوان اینترنت اشیا شناخته شده است. در فناوری اینترنت اشیا تمامی اشیا با داشتن یک آدرس اینترنتی منحصربه‌فرد قابلیت اتصال به اینترنت را دارند. بر طبق آمارهای مختلف تعداد ابزارهای متصل به اینترنت هر ساله افزایش می‌یابد و بستر مناسبتری برای استفاده از اینترنت اشیا فراهم می‌شود. اینترنت اشیا کاربردهای بسیاری در حوزه‌های مختلف دارد که یکی از کاربردهای آن حوزه سلامت است. به صورت کلی استفاده از اینترنت اشیا در حوزه سلامت را به چند دسته نظیر ایجاد بیمارستان هوشمند، بهبود نظارت بر بیمار و پرسنل  همچنین کنترل از راه دور تجهزات می‌توان تقسیم کرد.

با استفاده از اینترنت اشیا نیازی نیست تا بیماران به اورژانس یا بیمارستان مراجعه کنند. در این روش وضعیت بیماران از راه دور پایش می شود و روند درمان و وضعیت آنها به اطلاع پزشکان معالج می رسد. بدین صورت نه تنها هزینه های معاینه و بستری کاهش می یابد بلکه، کیفیت زندگی بیماران هم بهبود می باید. همچنین نیازی به جا به جایی و صرف زمان های طولانی نخواهد بود. اگر بیماری مشکلات حرکتی داشته باشد و یا قادر به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی نباشد، می توان متصور شد که این سرویس تا چه حد می تواند کارا و مفید باشد.

استفاده از اینترنت اشیا در بیمارستان‌ها موجب پدیدار شدن بیمارستان هوشمند می‌شود. در این بیمارستان‌ها گردش کار دست و پا گیر وجود نداشته و یک بانک اطلاعاتی قوی و متمرکز جایگزین روش‌های رایج شده است. با استفاده از بلاکچن می‌تواند هوشمندی بیمارستان را ارتقاء داد و یک سیستم مدیریتی واحد را پیاده سازی کرد. اعضاء بیمارستان می‌توانند با استفاده از تلفن همراه خود ردیابی شوند و همچنین تمامی ادوات و تجهیزات از راه دور کنترل شوند.

استفاده از تجهیزات پوشیدنی امکان آنالیز شرایط بیمار را فراهم کرده و می‌توان با به اشتراک گذاشتن اطلاعات با پزشکان معالج اقدام به تشخیص و درمان بیماران کرد. مدیریت بهینه دارو از دیگر مزیت‌های اینترنت اشیا در بیمارستان هوشمند است. با اینترنت اشیا می توان از دوز و بهره وری مناسب قرص ها اطمینان یافت. اینگونه اطلاعات هنگامی که اطمینان حاصل کردن از مصرف قرص ها توسط بیماران ضروری باشد یا برای نوشتن نسخه های آتی توسط پزشکان، بسیار ارزشمند خواهد بود. بیماران همچنین از طریق یک برنامه کاربردی تلفن همراه به اطلاعات دسترسی دارند و می‌توانند از این طریق کارآیی خود را بررسی و عادت های مختلف خود را بهبود دهند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram