روشنایی هوشمند

نقش اینترنت اشیا و روشنای هوشمند مبتنی بر LED در بیمارستان‌ها

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

 

نوسازی مراکز درمانی و بیمارستانی همیشه چالش‌هایی با خود به همراه دارد چرا که باید محیطی تمیز با زیرساخت‌های پیشرفته برای پذیرش بیماران اماده کرد. اینترنت اشیا فرصت‌های زیادی در این حوزه ایجاد کرده است. پیشرفت‌های انجام شده در بخش روشنایی با LED و یکپارچه‌سازی آن با اینترنت اشیا به منظور کنترل هرچه بیشتر این سامانه‌های روشنایی می‌تواند کارایی امکانات را بهبود دهد. در واقع اینترنت اشیا و کنترل حاصل از آن باعث افزایش راندمان در مصرف انرژی می‌شود.

فناوری‌های هوشمند قادر به جمع‌آوری اطلاعاتی هستند که برای برقراری ارتباط با بخش‌های مختلف مهم هستند. این ادوات می‌توانند با دیگر ابزارها ارتباط برقرارکنند برای مثال وقتی بیمار معاینه می‌شود روشنایی هوشمند به کارمندان علامت می‌دهد که اتاق نیاز به تعویض وسایل دارد بنابراین خدمت‌رسانی با کارایی بالاتر انجام می‌شود.

سامانه‌های هوشمند می‌توانند  نظارت بیشتری را برای میزان مصرف در کل ساختار داشته باشند برای مثال به جای استفاده از تایمرهایی که تنها در زمان‌های خاصی چراغ‌ها را روشن نگه می‌دارند از حسگرهای هوشمندی استفاده نمود که نور را متناسب با کاری که انجام می‌شود کم  یا زیاد کند یا اگر در مکانی ترافیک رفت و آمد کمتری دارد چراغ‌ها را متناسب با نیاز روشن نگه‌دارد.

نور برای افراد کهنسال در اماکن مسکونی سالمندان اهمیت زیادی دارد که چرا که نور با برخی علائم حیاتی بیمار ارتباط دارد و در عین حال هنگام معاینه این افراد نیاز به نور مناسب است. تنظیم نور مورد نیاز در این فضا می‌تواند توسط سیستم‌های هوشمند روشنایی انجام شود. برای مثال هنگام استراحت که نور کمتر برای راحتی بیشتر نیاز است این سامانه‌ها می‌توانند نور را تنظیم کنند.

این امکان وجود دارد که برای بیمارانی که مشکل شنوایی دارند سامانه‌های نوری ویژه‌ای را تدارک دید تا در صورت بروز مشکل یا شرایط اضطراری سیگنال نوری به بیمار ارسال شود تا به سرعت بتواند محل را ترک کند.

خودکارسازی و اینترنت اشیا به افزایش درجه خاصی از دقت در عملکرد تجهیزات کمک می‌کند و همچین میزان کارایی مدیریت انرژی را افزایش می‌دهد.

یک تغییر ساده از لامپ‌های هالوژن یا فلورسانس به LED می‌تواند کاهش ۶۵ درصدی در مصرف انرژی را به دنبال داشته باشد و اگر این مزیت در کنار عمر طولانی این سامانه‌ها نسبت به سیستم‌های روشنایی رایج گذاشته شود، کاهش هزینه زیادی برای بخش بیمارستانی به دنبال دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram