LED در اینرتنت اشیا

چرا LED در اینترنت اشیا مهم است؟

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

 

 

چند سال قبل لامپ‌های LED به دلیل هزینه بالا و کارایی کم چندان طرفدار نداشتند اما با تحول در این فناوری، توسعه LEDها به حدی رسیده که در حال حاضر از آنها به عنوان گزینه مناسب برای استفاده در خانه و محل کار یاد می‌شود و این لامپ‌ها جایگزین  لامپ‌های رشته‌ای نسل قبل شده‌اند.

توسعه LEDها به گونه‌ای بوده که عمر آنها افزایش یافته و بسته به ولتاژ و گرمایی که ایجاد می‌کنند بین ۲۵ هزار تا ۱۰۰ هزار ساعت عمر دارند. این لامپ‌ها را می‌توان در اندازه‌های مختلف تولید کرد و بدون نیاز به فیلتر می‌توان رنگ‌های مختلف در آنها ایجاد نمود. LEDها از نظر شکنندگی بسیار بهتر از لامپ‌های رشته‌ای بوده و انعطاف‌پذیری بالاتری دارند و در عین حال روشنی آنها نیز بیشتر است بنابراین می‌توان گفت که LEDها برای استفاده مقرون‌ به صرفه‌تر از لامپ‌های رشته‌ای هستند. همین مزایا برای به کارگیری لامپ‌های LED در روشنایی هوشمند و اینترنت اشیا بسیار مفید هستند.

چراغ‌های LED به دلیل داشتن یک بخش نیمه‌هادی با ولتاژ کم، به راحتی قابل کنترل هستند و می‌توان آنها را به میکروتراشه‌ها و میکروکنترلرها متصل کرد بنابراین استفاده از LEDها برای سیستم نوری هوشمند ساده‌تر است. اما چرا LEDها برای متصل شده به حسگرها و پردازنده‌ها اهمیت دارند؟ پاسخ ساده است چون روشنایی در همه جا لازم است، ما در خانه‌ها نیاز به نورپردازی داریم و همیشه یکی از بخش‌های مهم هزینه انرژی مربوط به روشنایی می‌شود. در استفاده از دستگاه های رایج اینترنت اشیا نظیر تجهیزات سرمایش و گرمایش هم بسیار متداول هستند اما روشنایی یک ضرورت است.

با این حال، LED تنها محدود به روشنایی نیست با اتصال یک حسگر حرکتی به LED می‌توان آن را تبدیل به ابزاری کرد که علاوه بر روشنایی اقدام به جمع‌آوری اطلاعات حرکتی در اطراف می‌کند. این LED مجهز به حسگر می‌تواند از امضاء گرمای هر فرد برای تشخیص او استفاده کند که این برای  شرکت‌ها بزرگ یک مزیت است که موجب صرفه‌جویی در منابع و ایجاد فضای بهتر برای کارمندان می‌کند. این حسگرها به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا چینش اتاق کنفرانس یا اتاق کار را با کارایی بالاتر انجام دهند.

چراغ LED متصل به اینترنت اشیا در سطح شهر می‌تواند اطلاعات مربوط به نویز، ترافیک، کیفیت هوا و دیگر موارد را جمع‌آوری کند. این داده‌ها پس از تهیه می‌تواند برای  برنامه‌ریزی بهتر شهری استفاده شود.

در واقع می‌توان LEDها را در اینترنت اشیا تبدیل به ادوات مختلفی کرد که با جمع‌آوری اطلاعات موجب صرفه‌جویی در هزینه و عملکرد بهتر سیستم شود.

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram