هوش مصنوعی اینترنت اشیا

هوش مصنوعی به ارتقاء اینترنت اشیا کمک می‌کند

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

 

 

هدف از به‌کارگیری هوش مصنوعی در اینترنت اشیا، قراردادن یک لایه اضافی هوشمند در پشت اینترنت اشیا از زیرساخت‌ها گرفته تا برنامه‌ها است. ادی لیونگوساری، از مدیران شرکت اکسنچر می‌گوید که اگر روی پایین‌ترین لایه زیرساخت تمرکز کنیم، هوش مصنوعی می‌تواند حسگرهایی ایجاد کند که درصورت استفاده در اینترنت اشیا، خودشان کالیبره‌شوند یا قابلیت خودترمیمی داشته باشند.

در بالاترین سطح چارچوب اینترنت اشیا، هوش مصنوعی می‌تواند برای طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها از ارزیابی و پیش‌بینی وقایع در آینده گرفته تا  مسائل مربوط به نگهداری یا امنیت استفاده شود. در این رابطه، مدیر شرکت اکسنچر می‌گوید: « با استفاده از هوش مصنوعی می‌توانیم تشخیص دهیم که چه کسانی از تجهیزات خاص استفاده کنند یا این افراد باید واجد چه شرایطی باشند.»

وائل ویلیاد دیاب، مدیر ارشد شرکت هووای که عضو کنسرسیوم اینترنت صنعتی (IIC) بوده و یک متخصص هوش مصنوعی نیز به حساب می‌آید می‌گوید که فناوری اطلاعات نیز در ابتدا برای مصارف صنعتی کاربرد داشت و به عنوان ابزاری برای افزایش کارایی در سازمان‌ها استفاده می‌شد. امروزه هوش مصنوعی تحول جدیدی در فناوری اطلاعات ایجاد کرده و در حال حاضر در بخش مدیریتی جایگاهی را به دست آورده است. هوش مصنوعی به اینترنت اشیا نیز به همین شکل می‌تواند کمک کند، به اعتقاد وی، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و تحلیل سه وجه یک واقعیت هستند.

در حالی که اینترنت اشیا روی شبکه‌ای از حسگرها تمرکز دارد و داده‌ها را تولید می‌کند، فرآیندهای تحلیل محدود به تجزیه و تحلیل داده‌ها با هدف ایجاد ارزش هستند در حالی که هوش مصنوعی با استفاده از داده‌های ارزشمند می‌تواند دانش و پیش‌بینی را ایجاد کند.

در واقع هوش مصنوعی سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا ساز و کار تحلیل را در تمامی بخش‌های صنعتی ادغام کنند. هوش مصنوعی نقش مهمی در بهبود کارایی برنامه‌ها دارد که این کار بخش مهمی از پیاده‌سازی اینترنت اشیا صنعتی بوده و در فعالیت‌هایی نظیر تعمیر و نگهداری یا لجستیک استفاده می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود که با استفاده از هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۵ زمان خرابی کاهش دستگاه‌ها کاهش یافته و هزینه مربوط به فرآیند نگهداری تا۶۳۰ میلیارد دلار کاهش یابد.

IIC اخیرا مطالعه‌ی چارچوب تحلیلی اینترنت اشیا صنعتی را منتشر کرده که به عنوان راهنما برای کسب اطلاعات دقیق و کمک به موضوعات مربوط به توسعه زیرساخت‌های اینترنت اشیا و سیستم‌های تحلیلی اینترنت اشیا صنعتی استفاده می‌شود.

سازمان‌های استاندارد نیز اخیرا توجه زیادی به اکوسیستم‌های هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات کرده‌اند. استانداردسازی هوش مصنوعی به نفع صنعت خواهد بود و منجر به توسعه و رشد این حوزه در صنعت می‌شود چرا که شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری در این حوزه نیازمند استانداردها و دستورالعمل‌ها هستند.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram