اینترنت اشیا و استاندارد

زمان کار روی تدوین استانداردهای اینترنت اشیا فرا رسیده است

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

بازار گسترده اینترنت اشیا برای ایجاد استانداردها بیش از ده سال زمان داشته است. البته این بدان معنا نیست که در این ده سال به قدر کافی در حوزه استاندارد اینترنت اشیا کار صورت گرفته است. متخصصان حوزه استاندارد و اینترنت اشیا معتقداند که باید کار روی تدوین استانداردهای اینترنت اشیا تسهیل و تسریع شود.

ریچارد سلی، مدیر اجرایی کنسرسیون اینترنت صنعتی می‌گوید: «چشم‌انداز بسیار پیچیده است، چرا که شما نمی‌دانید که استانداردهای لازم چه چیزهایی هستند و تا نیاز آن پیدا نشود خلق استاندارد انجام نمی‌شود.»

زک شلبی، معاون توسعه شرکت آرم می‌گوید: « بیشتر استانداردهای در خلاء نیاز، توسعه داده می‌شوند در حالی که استاندارد باید طیف زیادی از فناوری‌ها را پوشش دهد، اینترنت اشیا موبایل نیست که بگوییم با یک مجموعه قابل تنظیم با تعداد کمی سیستم عامل روبرو هستیم. بازار اینترنت اشیا بسیار ناهمگون است که برای حل این مشکل باید یک اکوسیستم تعریف کرد.»

خوشبختانه اکوسیستم اینترنت اشیا سال‌هاست که براساس استانداردها کار می‌کند. پل بوان، مدیرتحقیقات ریسرچ بلور می‌گوید: « بسیاری از استانداردهای موجود در واقع سوپی از کلمات اختصاری هستند که تنها چهار بخش از اجزاء اینترنت اشیا را پوشش‌ می‌دهند. دستگاه‌هایی که داده‌ها را جمع می‌کنند و به دستورات پاسخ می‌دهند، مراکز متمرکز و هماهنگی کننده ادوات، دروازه‌هایی که به عنوان رابط اینترنت  و سیستم‌های متمرکز عمل می‌کند. تمامی اینها تحت پوشش استانداردهای کاملا مشخص هستند.»

IEEE در حال کار روی یک استاندارد ویژه برای پیاده‌سازی اینترنت اشیا است. سری چاندراسکاران، مدیر استاندارد و فناوری IEEE می‌گوید: « با توجه به دامنه اینترنت اشیا، سازمان‌های استاندارد باید بطور گسترده شروع به کار در حوزه استاندارد کنند. در حال حاضر دستورالعمل‌های پایه وجود دارد بنابراین زمان مناسب برای گسترش این دستورالعمل‌ها فرارسیده است.»

به اعتقاد متخصصان، جزئیات مشکل‌آفرین هستند این که بخواهیم استانداردها برای جزئی‌ترین مسائل تعریف کنیم، کار چندان درستی نیست. این در حالی است که به نظر می‌رسد هر قدر استانداردی خاص‌تر باشد ایده‌آل‌تر هم است در حالی که این طور نیست. به اعتقاد آنها استاندارد باید متناسب با نیاز تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان فناوری اینترنت اشیا تدوین شود.

متخصصان حوزه استاندارد با تاکید به اهمیت افزایش استاندارد، تمرکز بیش از حد بر کمیت استانداردها و دستورالعمل‌ها را ضروری نمی‌دانند.

امنیت یکی از حوزه‌هایی است که استاندارد در آن نسبتا کم است و باید تلاش روی تولید استاندارد در این بخش افزایش یابد. امنیت یکی از دغدغه‌های مهم در حوزه اینترنت اشیا است.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram