اینترنت اشیا در روشنایی و LED

اینترنت اشیا سیستم‌های روشنایی را هوشمند می‌کند

«روشنایی هوشمند» سامانه روشنایی است که به یک شبکه متصل بوده و با استفاده از زیرساخت‌های آن شبکه و یا فضای ابری امکان کنترل سیستم روشنایی وجود دارد. استفاده از روشنایی هوشمند در چند سال گذشته رو به افزایش بوده است و این پتانسیل وجود دارد که بتواند یک زیرساخت توانمند برای فناوری اینترنت اشیا باشد.

به گفته موسسه گارتنر، روشنایی هوشمند تا سال ۲۰۲۰ به ۲.۵۴ میلیارد واحد خواهد رسید و این کار می‌تواند تا ۹۰ درصد هزینه‌های انرژی را کاهش دهد. اما برای رسیدن به این مرحله از کاهش هزینه باید ارائه دهندگان خدمات ایمنی و امنیتی ۵ مرحله راهبردی را پیاده‌سازی کنند.

با اتصال سیستم‌های روشنایی با اینترنت اشیا، می‌توان روشنایی را کنترل کرد. حسگرها می‌دانند که چه زمانی باید چراغ روشن و چه زمانی خاموش شود بنابراین کارایی سیستم با این فناوری افزایش می‌یابد.

پس از انجام مراحل فوق، حسگرها باید به یک پلتفورم متصل شوند با این کار داده‌ها جمع‌آوری شده و ذخیره‌سازی می‌شوند و در نهایت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تجزیه و تحلیل مصرف انرژی به شرکت‌ها کمک می‌کند تا استفاده از انرژی را مدیریت کنند که این کار با کمک تحلیل‌ روی داده‌ها صورت می‌گیرد.

هوش مصنوعی می‌تواند به هوشمند شدن سیستم‌های روشنایی کمک کند، با این کار نقص در سیستم شناسایی رفع می‌شود. هوش مصنوعی می‌تواند میزان مصرف را نیز پیش‌بینی کند.

اینترنت اشیا برای حوزه روشنایی هوشمند مزیت‌هایی نیز به همراه دارد، امکان نظارت بر تمامی لامپ‌های LED فراهم می‌شود و می‌توان کنترل خودکار روی آنها انجام داد. تاسیسات با هوشمند شدن انعطاف‌پذیری بیشتری از خود نشان می‌دهد. اینترنت اشیا شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا وضعیت عملیاتی روشنایی‌ها را بررسی کرده و مشکلات را رفع کنند. با کمک نرم‌افزار هرگونه مشکلی به سرعت شناسایی شده و این کار میزان راندمان را افزایش می‌دهد  و در مجموع هزینه نگهداری را به حداقل می‌رسند. اتصال به اینترنت اشیا می‌تواند ایمنی بیشتر برای مصرف کننده به همراه داشته باشد که این امر به دلیل افزایش کارایی و قابلیت اطمینان سیستم روشنایی بوجود می‌آید.

از آنجایی که ۴۰ درصد از مصرف برق شهری صرف روشنایی خیابان می‌شود، اینترنت اشیا با هوشمندکردن لامپ‌ها و خاموش نگه‌داشتن آنها در مواقع غیرضروری موجب کاهش مصرف انرژی می‌شوند.

بنابراین با هوشمندتر شدن سیستم‌های روشنایی به کمک اینترنت اشیا می‌توان انتظار داشت که انقلابی در سامانه‌های روشنایی بوجود آید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram