1

اینترنت اشیا برای کشاورزی چه چالش‌ها و اثراتی در پی دارد؟

صنعت کشاورزی به دلیل کمبود مواد غذایی و مشکلات گرسنگی در برخی از مناطق جهان، رشد کمتری نسبت به دیگر صنایع داشته است. دلیل این امر بیشتر مربوط به توزیع نامتوازن و عدم تعادل در منابع مربوط به کشاورزی، تغییرات آب و هوایی، تاثیرات شهری، فرآیند صنعتی شدن و استفاده از مواد شیمیایی و همچنین جایگزین شدن مزارع کوچک توسط مزارع صنعتی است. از سوی دیگر، ارتباط نامناسب با بازار و زنجیره تامین ناکارآمد موجب کاهش بهره‌وری در کشاورزی شده‌است. ایجاد فرصت برای نظارت بیشتر محصولات و مواد غذایی در حین حمل و نقل و پیش‌بینی دقیق‌تر آب و هوا موجب می‌شود تا کارایی در کشاورزی بهبود یابد که این کار با استفاده از اینترنت اشیا قابل انجام است.

هوش مصنوعی و فناوری‌های جدید ترکیبی از سیستم‌های دیجیتال در صنعت کشاورزی ایجاد می‌کند. داده‌ها از حسگرهای میدانی، منابع هوایی و محیطی و همچنین داده‌های سنجش از راه دور که از ماهواره به‌دست می‌آید، جمع‌آوری می‌شوند. البته کشاورزان همیشه نگران هستند که ممکن است این اطلاعات بر علیه آنها استفاده شود. این نگرانی دو منشاء دارد؛ اول این که کشاورزان نگران هستند که ممکن است این داده‌ها برای تاثیرگذاری روی قیمت در بازار استفاده شود و دوم این که دولت می‌تواند از این اطلاعات استفاده کند تا کشاورزان را به نقض مقررات متهم کند.

اگر این موارد را کنار بگذاریم، به اشتراک‌گذاری داده‌ها در صنعت کشاورزی مزایای عظیمی دارد. امروزه بسیاری از کشاورزانی که داده‌های خود را با بانک یا شرکت بیمه به اشتراک می‌گذارند نرخ بهره پایین‌تری دریافت می‌کنند.

تمرکز اصلی اینترنت اشیا در کشاورزی باید شفافیت و کنترل روی استفاده از داده‌ها باشد. برای دستیابی به این هدف، نظارت صحیح بر صنعت، دولت و محققان ضروری است. واحدهای کشاورزی باید اطلاعات مربوط به تجهیزات خود را همیشه به روز نگه دارند.

یکی از چالش‌های بخش کشاورزی، هک شدن و سرقت اطلاعات است، در حال حاضر فقدان زیرساخت مناسب برای حفاظت از داده‌ها وجود دارد. افراد مخالف با محصولات تراریخت و مخالفان استفاده از آفت‌کش بخشی از هکرهای صنعت کشاورزی را تشکیل می‌دهند.

ارائه‌دهندگان تجهیزات کشاورزی متصل به اینترنت اشیا از روش‌های تحلیل داده استفاده می‌کنند تا کارایی کشاورزی افزایش یابد. اما کشاورزان هنوز با فناوری‌های قدیمی‌تر کار می‌کنند که مفهوم امنیت داده در آنها کمرنگ است. برای مثال، هواپیماهای بدون سرنشین برای نظارت دقیق به تجهیزات مزرعه متصل می‌شوند، تجهیزاتی که به اینترنت عمومی متصل است و از امنیت بالایی برخوردار نیست.

امروزه بسیاری از شرکت‌های ارائه دهنده تجهیزات کشاورزی در حال یکپارچه‌سازی تجهیزات با اینترنت اشیا هستند. مفهوم دقیق کشاورزی نقش مهمی در کسب و کار آنها دارد. داده‌های جمع‌آوری شده در زمان واقعی، دید بهتری را برای کشاورز فراهم می‌کند. سیستم کشاورزی دقیق باید دارای قابلیت‌هایی برای مدیریت دستگاه، ذخیره‌سازی داده‌ها، امنیت و تجزیه و تحلیل عمیق داده‌های مربوط به حسگرها باشد. با این کار کشاروز دید بهتری نسبت به شرایط پیدا کرده و تصمیم‌سازی بهتری انجام می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram