ترکیب هوش مصنوعی و اینترنت اشیا

ترکیب اینترنت اشیا و هوش مصنوعی برای تشخیص و درمان سرطان

 

اینترنت اشیا پتانسیل تغییر زندگی را دارد، یکی از حوزه‌های تاثیرپذیر از اینترنت اشیا، بهداشت و درمان است که اینترنت اشیا می‌تواند با افزایش کارایی مراقبتی به این حوزه کمک کند. کاهش زمان رسیدن اورژانس تا تحلیل داده‌های بیمار از جمله مواردی است که اینترنت اشیا می‌تواند در بخش سلامت موثر باشد. هوش مصنوعی نیز  می‌تواند به پزشکان در تحقیقات، تشخیص و مراقبت از سرطان کمک کند. بنابراین ترکیب اینترنت اشیا و هوش مصنوعی دارای پتانسیل بالایی برای کمک به درمان سرطان هستند.

از آنجایی که ماشین‌ها و ابزارها در صورت ایجاد ارتباط با هم، عملکرد بهتری خواهند داشت، هوش مصنوعی  نظیر دستگاه واتسون شرکت IBM و همچنین جراحان روباتیک می‌توانند به پزشکان در تشخیص و معالجه سرطان کمک کنند. در حال حاضر هوش مصنوعی و اینترنت اشیا با هم در حوزه درمان سرطان کار نمی‌کنند اما این ترکیب به پزشک کمک می‌کند تا تشخیص سریع‌تر و بهتری ارائه کند.

علائم بروز سرطان در مراحل اولیه بسیار مبهم و غیرقابل تشخیص است از این روی ترکیب اینترنت اشیا و هوش مصنوعی می‌تواند به شفاف‌تر شدن فرآیند تشخیص این علائم کمک کند. سامانه‌های اینترنت  اشیا زمانی که با یک سیستم عامل هوش مصنوعی ترکیب ‌شوند قادر به رمزگشایی از نشانگرهای خطر سرطان هستند. انها می‌توانند این کار را پیش از وخیم شدن شرایط بیمار و  در حالی که نشانه‌ها مبهم هستند انجام دهند. آمیزه‌ای از این فناوری‌های پیشرفته به بیمارانی که مبتلا به بیماری نادر بوده و امید به زندگی کمی دارند نیز مفید است.

ترکیب یادگیری ماشینی و اینترنت اشیا به پزشکان امکان می‌دهد که دوزهای ایمن و در عین حال موثر دارو را برای بیماران سرطانی پیدا کنند. اینترنت اشیا با استفاده از حسگرهای خود رهایش ایمنی دارو را مدیریت می‌کند و هوش مصنوعی نیز پیش‌بینی دوز را انجام می‌دهد.

در حال حاضر برخی شرکت‌ها به دنبال ارائه فناوری ادوات پوشیدنی هستند که به کمک هوش مصنوعی و اینترنت اشیا به تشخیص سرطان کمک می‌کند. شرکت سیسکو یکی از این شرکت‌ها است که در حال کار روی ساخت سینه‌بندی است که علائم اولیه سرطان پستان را تشخیص می‌دهد.  این دستگاه با تغییر دما در بافت پستان در طول زمان، الگوهای غیرعادی را در این بافت تشخیص داده و ازآن برای شناسایی سرطان استفاده می‌کند.

برنامه‌ای به نام پیشگامی مونشات سرطان (Cancer Moonshot Initiative) توسط موسسه ملی سرطان راه‌اندازی شده که به دنبال ایجاد روش‌های درمان سرطان با کمک گرفتن از رشته‌های مختلف است. این برنامه قصد دارد تا هوش مصنوعی را با سایر فناوری‌های پیشرفته نظیر اینترنت اشیا ترکیب کند و از آن برای تشخیص و درمان سرطان استفاده نماید.

بنابراین می‌توان گفت که هم‌افزایی اینترنت اشیا و هوش مصنوعی می‌تواند در زمینه تشخیص و درمان سرطان و مراقبت‌های پزشکی در بخش سرطان مفید باشد. هر یک از این فناوری‌ها پیش از این به تنهایی مورد استفاده قرار می‌گرفت اما ترکیب آنها توانمندی مضاعفی ایجاد کرده است که به بهبود رهایش دارو تشخیص سرطان کمک می‌کند.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram