فناوری نانو در اینترنت اشیا

اینترنت اشیا و فناوری‌نانو در کجا به هم می‌رسند؟

فناوری‌نانو با سیستم اینترنت اشیا به چندین روش به هم مرتبط می‌شود، از ساخت حسگرهای نانومقیاس قابل اعتماد گرفته تا نانوپردازنده‌هایی که داده‌های جمع‌آوری شده توسط حسگرهای اینترنت اشیا را محاسبه و پردازش می‌کنند.

داده‌های ایجاد شده توسط سامانه‌های اینترنت اشیا می‌تواند بسیار بزرگ باشد، برای درک مقیاس، تصور کنید که چقدر داده‌ها توسط تلفن‌های شخصی، ردیاب‌های بهداشتی و دستگاه‌های هوشمند خانگی جمع‌آوری می‌شوند. هر جستجویی که در اینترنت انجام می‌ود، داده‌ای تولید می‌کند. منابع دیگر داده‌های اینترنت اشیا، خودروهایی هستند که در مسیر رفت و آمد خود اطلاعات جابه‌جایی مکانی را ذخیره می‌کنند، دما و اطلاعات سلامت خودرو را نیز ثبت می‌کنند، یخچال‌ فریزرهایی که دما و رطوبت را در هر نقطه از یخچال اندازه‌گیری می‌کنند، جاروبرقی‌هایی که نقشه محل مورد نظر را درآورده و از آن برای تمیزکاری استفاده می‌کنند، لوازم پیشرفته الکترونیکی در صنعت پزشکی ضربان قلب و رهایش دارو را رصد می‌کنند، تمامی اینها منابع تولید داده توسط اینترنت اشیا هستند. این اطلاعات توسط ادوات مرتبط با فناوری نانو و در سطح مصرف‌کننده تولید می شود حال اگر به سراغ صنعت برویم، میزان داده‌های تولید شده در سطح صنعت بسیار بیشتر است، تجهیزاتی که نگهداری آنها و رصد دما و کنترل کیفی تجهیزات بخشی از داده‌های تولید شده خواهد بود.

به عبارت ساده‌تر، مقادر انبوهی از داده‌های اینترنت اشیا توسط نانوادوات تولید می شود نانوادواتی که در بستر اینترنت اشیا به هم متصل هستند. پس یکی از نقاط مهم تداخل اینترنت اشیا با فناوری‌نانو، تولید داده برای اینترنت اشیا توسط نانوادوات است.

فناور‌ی‌نانو در بخش پردازش داده نیز نقش دارد. از فناوری‌نانو می‌توان برای ایجاد پردازنده‌ها و ابررایانه‌های قدرتمند استفاده کرد تجهیزاتی که می‌توانند اطلاعات دستگاه‌های اینترنت اشیا را جمع‌آوری و تحلیل کنند.

از دیگر نقاط همگرایی فناوری‌نانو و اینترنت اشیا، استفاده از این فناوری برای کمک به باتری دستگاه‌های اینترنت اشیا است به‌طوری که بی‌نیاز از  شارژ بتوانند برای ساعت‌ها کار کنند و حتی نیاز به شارژ نداشته باشند.

همچنین فناوری‌نانو در طراحی سیستم‌های شبکه‌ای به اینترنت اشیا کمک می‌کند و با این کار اینترنت اشیا را قادر می‌سازد تا با هم ارتباط برقرار کنند. برای مثال فناوری‌های دارای آنتن‌هایی با قطعات پیچیده نانومقیاس، نظیر آنچه که در ادوات رهگیری سلامت، تلویزیون و تلفن وجود دارد، با بهره‌گیری از آنتن‌ها و گیرنده‌های نانومقیاس می‌توانند به سهولت با هم ارتباط برقرار کنند.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram