روند توسعه اینترنت اشیا در سال 2020

چه روندهایی برای توسعه اینترنت اشیا در سال ۲۰۲۰ پیش‌بینی می‌شود؟

از آنجایی که اینترنت اشیا راه خود را برای وارد شدن به جنبه‌های مختلف زندگی باز کرده، مردم انتظار دارند که این فناوری وارد منازل آنها شود. در سال ۲۰۱۹ خبرهای زیادی درباره توسعه این فناوری منتشر شد. روند توسعه این فناوری برای سال ۲۰۲۰ چگونه خواهد بود؟

استفاده از هوش مصنوعی برای جمع‌آوری اطلاعات: یکی از عمده‌ترین روندهایی که کارشناسان انتظار دارند که شاهد آن باشند، تبدیل دستگا‌ه‌های متصل به اینترنت اشیاء به دستیار تصمیم‌گیری است. اینترنت اشیا با اتصال به فضای ابری می‌تواند داده‌ها را برای پرکردن بانک‌های اطلاعاتی در اختیار این سامانه قرار دهد. برای تحلیل این اطلاعات نیاز به هوش مصنوعی است تا بتواند با استفاده از یادگیری ماشینی به سازمان‌ها کمک کند تا از این مخزن عظیم داده‌ها رمزگشایی کنند.

همگرایی با داده‌های بزرگ: هرچند داده‌های بزرگ و اینترنت اشیا دو مفهوم کاملا مجزا هستند اما آنها به نوعی به هم مرتبط‌اند. هر دو صنعت طی سال‌های اخیر رشد نمایی را تجربه کرده‌اند. زمانی که شرکت‌ها شروع به استفاده از توانایی هر دو فناوری می‌کنند، می‌توانند فرآیندهای روزمره مانند مصرف انرژی را با این دو پایش کنند و داده‌ها را برای به‌دست آوردن روندها در آینده بررسی کنند.

استفاده صنعتی بیشتر از IoT: اینترنت اشیا طی چند سال آتی به سطحی که انتظار می‌رود خواهد رسید و شرکت‌ها برای توسعه زیرساخت‌های جدید به برنامه‌های اینترنت اشیا صنعتی اعتماد خواهند کرد. پیش‌بینی می‌شود که صنایعی نظیر حمل‌و‌نقل، کشاورزی، بیمه، ارتباطات و حتی سلامت، اینترنت اشیا را در راهبردهای خود قرار دهند.

تلاش‌هایی برای عدم تمرکز با بلاکچین: معماری سنتی اینترنت اشیا به صورت متمرکز است در حالی که بلاکچین به عدم تمرکز کمک می‌کند. با بلاکچین، اطلاعات به سیستم ابری منتقل شده و دوباره به دستگاه باز می‌گردند. معماری فعلی مقیاس‌پذیر نیست و کاربران را در معرض انواع تهدید‌های سایبری قرار می‌دهد اما یک معماری غیرمتمرکز می‌تواند این مشکل را حل کند.

روند رو به رشد شهرهای هوشمند: تا سال ۲۰۲۰ تعداد کشورهایی که قصد دارند تا نسخه مورد نظر خود را برای شهرهای هوشمند ایجاد کنند، افزایش می‌یابد. بوستون، سان‌فرانسیسکو سنگاپور در حال حاضر برای سرمایه‌گذاری روی اینترنت اشیا به منظور توسعه محیط‌های هوشمند رقابتی را آغاز کرده‌اند.

افزایش امنیت برای جلوگیری از سرقت داده‌ها: بسیای از خانه‌ها و کسب و کارهای کوچک در معرض تهدید سایبری هستند. اکنون بسیاری از خوشه‌های فنی در حال ورود به صنعت اینترنت اشیا هستند تا امنیت خود را ارتقاء دهند. روترهای جدید به زودی می‌تواند به کمک امنیت مصرف‌کنندگان بیاید تا  حریم خصوصی آنها را از گزند هکرها مصون دارد.

اتصال دستگاه‌های بیشتر به اینترنت اشیا:  مطالعات پیشین نشان داد که تعداد وسایل متصل به اینترنت اشیا تا سال ۲۰۱۹ به ۳.۶ میلیارد برسد و قرار است این میزان با جذب مخاطبان بیشتر، به طور پیوسته در سال ۲۰۲۰ نیز افزایش یابد. این روند تاثیر عظیمی بر اقتصاد جهانی خواهد گذاشت.

توسعه اینترنت اشیا یک شبه اتفاق نمی‌افتد اما یک سال نیز برای تغییر این فناوری مدت زمان زیادی است و نباید سرعت توسعه این فناوری را در مدت یک سال دست کم بگیریم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram