ساختمان هوشمند

اینترنت اشیا ساختمان‌ها را هوشمندتر و کاراتر می‌کند

راهکارهای اینترنت اشیا برای ساختمان‌های هوشمند موجب می‌شود که ساکنان بتوانند عملیات‌های موجود در ساختمان را با فناوری و سیستم انرژی مرتبط و چگونگی مدیریت تاسیسات را متحول کنند. اینترنت اشیا در حال تغییر چهره‌ ساختمان‌ است، از ساخت و ساز گرفته تا سکونت و مدیریت ساختمان با کمک اینترنت اشیا قابل انجام است. داده‌های اینترنت اشیا برای تصمیم‌گیری آگاهانه برای بهینه‌سازی تجربه ساکنین استفاده می‌شود. با بهینه‌سازی دارایی، مدیریت بهتر امکانات و ایمنی ساکنان، ساختمان‌های هوشمند می‌توانند تجربه اقامتی بهتری را ایجاد کنند.

  • دیجیتال‌سازی ساختمان: اینترنت اشیا با دیجیتال‌سازی ساختمان می‌تواند داده‌ها را از اجزاء مختلف ساختمان جمع‌آوری کند، دما، سرعت فن، لرزش، نرخ جریان، زمان کار کمپرسورها، مصرف کل انرژی از جمله پارامترهایی هستند که اینترنت اشیا می‌تواند در ساختمان‌های هوشمند کنترل کند. در کنار این، اینترنت اشیا، ساکنان را به اجزاء ساختمان متصل می‌کند. زمانی که کل ساختمان دیجیتال شد این داده‌ها قابل دسترسی بوده و می‌توان این اطلاعات را به فضای ابری منتقل کرد. فناوری اینترنت اشیا نقش مهمی در پیاده‌سازی زیرساخت ابری در ساختمان دارد.
  • کارایی انرژی: اینترنت اشیا می‌تواند کارایی انرژی را در ساختمان‌های هوشمند افزایش دهد. در حال حاضر تعداد بسیار کمی از ساختمان‌ها به گزارش‌های مصرف انرژی خود به‌صورت زنده دسترسی دارند و بسیاری از ساختمان تنها با خواندن کنتور می‌توانند به میزان مصرف پی ‌ببرند. اینترنت اشیا امکان رصد دائمی و زنده انرژی را فراهم کرده و می‌تواند بر میزان مصرف نظارت کند.
  • امنیت: قابلیت‌های اینترنت اشیا می‌تواند با دوربین‌های مدار بسته، قفل‌های هوشمند، پنل‌های کنترل سیستم‌های امنیتی و دیگر تجهیزات امنیتی ترکیب شود. همین ترکیب موجب می‌شود تا کاربر بتواند به‌صورت هوشمند و امن درها را باز و بسته کند. درصورت ورود فرد غیرمجاز، این سیستم به سرعت موضوع را شناسایی کرده و هشدار می‌دهد.

اینترنت اشیا با پیاده‌سازی فناوری ساختمان هوشمند به حل مشکلات ساختمان‌ها کمک می‌کند.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram