کسب و کاز یا هوش مصنوعی و اینترنت اشیا

خلق فرصت‌های کسب و کار جدید با ترکیب هوش مصنوعی و اینترنت اشیا

 

در آینده‌ای نه چندان دور، هنگامی که فرد از سر کار به خانه باز می‌گردد از تلویزیون می‌خواهد که روشن شود یا لباسشویی لباس‌ها را بشوید. این رویا چندان دور از ذهن نیست.

در حال حاضر، ما از طریق دستیار مجازی نظیر الکسا یا سیری می‌توانیم فیلم و یا یک شال جدید را سفارش دهیم و آنها را در درب منزل تحویل بگیریم. پس چرا برای چیزهای دیگر از این روش استفاده نکنیم؟ در حقیقت، این همان اینترنت اشیا (IoT) است که امروزه در ادبیات علمی رایج شده‌است.

در اصل، فناوری IoT درباره دستگاه‌هایی است که مبتنی بر حسگرها بوده که اطلاعات را از طریق اتصال به اینترنت از یک یا چند نقطه جمع‌آوری می‌کنند. این داده‌ها سپس تحلیل شده و از آنها برای انجام فرآیندی استفاده می‌شود.

برای این که اینترنت اشیا ارزش خرید و استفاده داشته باشد باید چنین فرآیندهایی قابل پیاده‌سازی باشند. البته این فرآیندها می‌توانند از گرفتن یک تاکسی تا ارسال پیام به یک کاربر،کاملا متفاوت باشند. در اینجا، در مرحله تجزیه و تحلیل داده‌ها، ارزش واقعی اینترنت اشیا مشخص می‌شود و این جایی است که نقش هوش مصنوعی به‌عنوان یک عامل حیاتی تاثیرگذار برای قابل فهم‌تر کردن داده‌های به‌دست آمده از تجهیزات، مشخص می‌شود. هوش‌مصنوعی با تشخیص الگوها در داده‌های به‌دست آمده از دستگاه‌ها به خدمات اینترنت اشیا کمک می‌کند.

احتمالا بهترین مثال برای تعامل اینترنت اشیا و هوش مصنوعی، خودروهای خودران است که توسط شرکت تسلا پیاده‌سازی شده‌است. این خودروها از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی رفتار خودرو و عابران استفاده می‌کند. علاوه‌بر این، تمام خودروهای تسلا زیر نظر یک شبکه کار می‌کنند، بنابراین وقتی یک خودرو چیزی یاد می‌گیرد، خودروهای دیگر نیز آن را یاد می‌گیرند.

جاروبرقی خودکار مثال جالبی از به‌‌کارگیری هوش مصنوعی در یک روبات است. رومبا (Roomba) از طریق یک برنامه کنترل شده، نقشه خانه را تهیه کرده و آن را به خاطر می‌سپارد. با توجه به نقشه خانه پس از جارو کردن بخشی از خانه، جاروبرقی تشخیص می‌دهد که برای ادامه کار لازم است که خود را شارژ کند. مثال دیگری که از تعامل اینترنت اشیا و هوش مصنوعی می‌توان زد مربوط به ترموستات هوشمند شرکت نست لبز است. این فناوری امکان کنترل دمای هر نقطه از خانه را فراهم می‌کند. این دستگاه با برنامه‌ریزی کاربر می‌تواند اطلاعات را تحلیل کرده و دما را براساس نتایج تحلیل خود تنظیم کند.

برنامه‌های کاربردی که در آن از اینترنت اشیا و هوش مصنوعی استفاده شده در حال رشد است. این توسعه دامنه کاربرد، موجب پدیدار شدن فرصت‌های جدیدی است که در آینده نزدیک شاهد آن خواهیم بود.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram