5714

صنعت پتروشیمی چگونه از اینترنت اشیا استفاده کند؟

شرکت‌های پتروشیمی و تولیدکنندگان مواد شیمیایی باید از اینترنت اشیا برای  بهبود عملکرد و افزایش رضایت مشتری و همچنین کاهش هزینه‌ها و ارتقاء ایمنی کار خود استفاده کنند.

 

اگر شرکت‌های پتروشیمی بخواهند در این دنیای در حال تغییر، رقابت‌پذیر بمانند باید به سرعت فناوری‌های نوآورانه را مورد استفاده قرار دهند. اینترنت اشیا در این شرکت‌ها می‌تواند مزایای مختلفی برای آنها به دنبال داشته باشد. ترکیب اینترنت اشیا و یادگیری ماشینی به صنعت پتروشیمی کمک می‌کند تا کارایی خود را بالابرده و نتایج بهتری به دست آورد.

اما چگونه اینترنت اشیا می‌تواند تولیدات پتروشیمی را بهبود دهد؟ چگونه شرکت‌های تولیدکننده مواد شیمیایی می‌توانند از اینترنت اشیا و یادگیری ماشینی در فرآیندهای خود استفاده کنند؟

بهبود تولیدات مواد شیمیایی: در حالی که بسیاری از صنایع به استقبال اینترنت اشیا امده‌اند عده ای هنوز نمی‌دانند که صنعت تولید مواد شیمیایی چگونه میزبان این فناوری باشد. اندی چاتا مدیرعامل شرکت ای‌آرسی می‌گوید که اینترنت اشیا با ارائه خدماتی نظیر ماشین‌های هوشمند می‌تواند ظرفیت بهتری برای ذخیره‌سازی داده‌های بزرگ ایجا کرده و به بهینه‌سازی فرآیندها کمک کند. افزایش بهره‌وری، بهبود استفاده از ادوات و افزایش درآمد بخشی از نتایج این کار است.

پرورش نوآوری: فرصت‌های قابل توجهی در تحقیق و توسعه وجود دارد که به محصولات پتروشیمی جدید ختم می‌شود. تجزیه و تحلیل پیشرفته و یادگیری ماشینی امکان بهینه‌سازی بخش تحقیق و توسعه را فراهم می‌کند. شبیه‌سازی آزمون‌ها و آزمایش‌ها می‌تواند روی کاهش هزینه و افزایش عملکرد در فرآیند تحقیق و توسعه تاثیرگذار باشد. برای مثال شرکت باسف ابرکامپیوتری برای شبیه‌سازی آزمایش‌ها و پیش‌بینی نتایج ساخته است. یادگیری ماشینی و آنالیز نتایج می‌تواند توانمندی این ابرکامپیوتر را ارتقاء داده و به موفقیت بیشتر پروژه‌ها کمک کند.

تغییر قواعد بازی در کارخانه‌ها: اینترنت اشیا می‌تواند یادگیری ماشینی را در خط تولید پیاده‌سازی کند و داده‌ها به صورت آنی تحلیل شوند و پارامترهای تاثیرگذار اصلاح شوند که این کار هزینه‌ها را کاهش داده و کیفیت را ارتقاء می‌دهد و همچنین می‌تواند به ایمنی بیشتر کارگران کمک کند.

ارتقاء سطح زنجیره تامین:  بیشتر پتانسیل‌های دست‌نخورده اینترنت اشیا در بخش زنجیره تامین است، برای مثال استفاده از تجزیه و تحلیل پیشرفته برای افزایش دقت در پیش‌بینی‌ها می‌تواند منجر به پیشرفت در کل فرآیند برنامه فروش و تولید شود. تحلیل پیشرفته با اینترنت اشیا به کاهش خطرات ناشی از اختلال در زنجیره تامین منجر می‌شود. برای مثال محموله‌ای را می‌توان در طول بروز خطرات و بلایای طبیعی به صورت خودکار و از راه دور کنترل کرد و حمل و نقل و تحویل آن را به مشتری با کمترین هزینه و بالاترین امنیت انجام داد. حمل و نقل یکی از فضاهای با پتانسیل بالا در اینترنت اشیا است که صنعت پتروشیمی باید از آن استفاده کند. حمل و نقل مواد شیمیایی خطرناک بوده یادگیری ماشینی می‌تواند ضایعات و مشکلات لجستیکی را کم کند.

به مشتری نزدیک‌تر شویم: پتروشیمی نیازمند تعامل نزدیک با مشتریان است. حسگرها می‌توانند به مدیریت فروش و تحویل سریع و به موقع کمک کنند. رصد نیازهای مشتری با استفاده از اینترنت اشیا می‌تواند رضایتمندی را افزایش دهد. بررسی الگوهای پیشرفته به درک بهتر رفتار مشتری و الگوهای خرید او کمک می‌کند.

در نهایت می‌توان گفت که اینترنت اشیا به چابکی، تمرکز و دیده شدن شرکت‌های پتروشیمی کمک شایانی می‌کند.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram