اینترنت اشیا، نیروگاه برق

استفاده از اینترنت اشیا در نیروگاه‌های برق اجتناب‌ناپذیر است

اگر ۳۰ سال پیش در یک نیروگاه قدم می زدید اوپراتور را درحال کنترل یک ایستگاه کنترل پیچیده می‌دیدید که در حال تغییر وضعیت اهرم‌ها با دست است. اما به لطف پیشرفت‌های اخیر، در ۲۰ سال گذشته این کار با کمک کامپیوترها انجام می‌شود. ما وارد انقلاب چهارم صنعتی می‌شویم و به نظر می‌رسد که با سه انقلاب گذشته تفاوت بسیاری خواهیم داشت. در این انقلاب صنعتی،  از سامانه‌های فیزیکی سایبری استفاده می‌شود که به آن اینترنت اشیا گفته می‌شود چیزی که فراتر از یک فرآیند ساده بوده و تغییری در کسب و کار و تجارت است.

ماسیمو دانیلی ، مدیر واحد تجارت جهانی تولید برق در ABB معتقد است که سه نیروی محرکه برای تغییر در بازار وجود دارد. اولین نکته در این بازار این است که نیروگاه‌های برق سنتی برای پشتیبانی از تقاضای بازار رو به رشد انرژی باید با سیستم‌های انرژی تجدیدپذیر سازگار شوند. دوم این که هزینه سوخت جهانی در حال افزایش است و نوسانات موجود در قیمت‌ها موجب شده تا نیروگاه‌ها به فکر بیشینه رساندن بازده انرژی باشند تا در مصرف سوخت صرفه‌جویی کنند. دست آخر این که تاثیر اثرات زیست‌محیطی فعالیت‌های نیروگاه‌ها در حال افزایش است، توجه به عواقب زیست‌محیطی فرآیندهای مبتنی بر سوخت‌های فسیلی باعث شده تا قوانین کنترل انتشار گاز گلخانه‌ای افزایش یابد. این موضوع موجب شده تا نیروگاه‌ها به سوی سامانه‌های پیشرفته خودکار متمایل شوند. نیروگاه‌هایی که چشم‌انداز دیجیتالی شدن را پیش می‌گیرند، شاهد افزایش ایمنی کارکنان و بهبود بهره‌وری سرمایه‌گذاری هستند و این چیزی است که اینترنت اشیاء برای آنها به ارمغان می‌آورد.

تا پیش از این بخش‌های مختلف نیروگاه به صورت مستقل از هم عمل می‌کردند اما با حضور اینترنت اشیا این بخش‌ها به هم متصل شده و به صورت یکپارچه کار می‌کنند. در چنین شرایطی اتخاذ تصمیم‌های سطح بالا ساده‌تر شده و هر تصمیم می‌تواند تمامی بخش‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از پیامدها این موضوع، صرفه‌جویی ملموس در هزینه‌ها است.

اینترنت اشیا به مدیران کمک می‌کند تا داده‌های پیشین را به سرعت مورد ارزیابی قرار داده و از تجزیه و تحلیل آنها برای تصمیم‌گیری بهتر در مورد تعمیر و نگهداری استفاده کند. از دیگر مزیت‌های این فناوری، رصد خودکار فرآیندها است به طوری که اگر یک پارامتر از منطقه قابل قبول خارج شود به سرعت قابل شناسایی بوده و هشدار لازم داده می‌شود و قبل از این که خرابی در سیستم ایجاد شود، مشکل رفع می شود با این کار خطر قطع برق به حداقل می رسد.

نشست گاز، آتش‌سوزی و انفجار از جمله نگرانی‌های کارگران است. اینترنت اشیا به نیروگاه اجازه می‌دهد تا ایمنی را با تسهیل فرآیندها و ایجاد ارتباط سریع میان کارگران به حداکثر برساند. کارمندان مجهز به حسگرهای تشخیص گاز قادر به شناسایی هرگونه نشتی بوده و هشدار به سرعت داده می‌شود. ردیاب‌های موقعیت‌ مکانی پاسخگوی نیاز در زمان بحران بوده و به سرعت به مسئولان تیم نجات کمک می‌کند. هشدارها به صورت ایمیل یا پیامک به افراد مربوطه ارسال می‌شود.

تا سال ۲۰۲۰ احتمالا ۳۱ میلیارد دستگاه به هم متصل شوند که نیمی از آنها مربوط به مشاغل جدید خواهد بود.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram