اینترنت اشیا، هوش مصنوعی

نقطه تلاقی اینترنت اشیا و هوش مصنوعی: اینترنت اشیا هوشمند (IoIT)

هوش مصنوعی و اینترنت اشیا هر دو به خودی خود فناوری‌های منحصر به فردی هستند اما آن چه که آنها را جالب‌تر می‌کند، محل تلاقی این دو فناوری است. به گفته محققان و متخصصان صنعتی، کاربردهای هر یک از این فناوری‌ها جذاب است و زمانی که با هم ترکیب می‌شوند، بر این جذابیت افزوده می‌شود.

زمانی که به اینترنت اشیا فکر می‌کنید چه چیزی به ذهن شما می رسد؟ ادوات مختلفی که با هم ارتباط پیدا کرده‌اند که با این کار دامنه استفاده از این ادوات بیشتر نیز خواهد شد. اما تصور کنید که داده‌هایی که توسط این ادوات تولید می‌شود جمع‌آوری شده و مورد استفاده قرار گیرد. اینجا نقطه‌ای است که هوش مصنوعی پا به میان می‌گذارد و به تحقق این رویا کمک می‌کند.

تلفیق هوش مصنوعی و اینترنت اشیا، نوید آینده جدیدی را می‌دهد چرا که هر دو فناوری با هم مرتبط بوده و می‌توانند هم‌افزایی در استفاده از دستگاه‌ها ایجاد کنند و در نهایت با کمک هوش مصنوعی بینش هوشمندانه‌تری از عملکرد تجهیزات پیرامون به‌دست می آید.

نگاه عمیق‌تری به رابطه اینترنت اشیا و هوش مصنوعی:

یادگیری ماشینی یکی از بخش‌های هوش مصنوعی است که امکان تجزیه و تحلیل داده‌ها با توان بالا را فراهم می‌کنند و در واقع کاری شبیه به مغز انسان انجام می‌دهد. از آنجایی که دستگاه‌های متصل به فناوری اینترنت اشیا داده‌های زیادی ایجاد می‌کنند از طریق یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی می‌توان روی این داده‌های ارزشمند کار کرد و در نهایت به اینترنت اشیا هوشمند (IoIT) رسید.

اینترنت اشیا هوشمند به پیاده‌سازی کامل پتانسیل‌های اینترنت اشیا کمک می‌کند. از این رو شرکت‌ها به دنبال استفاده از اینترنت اشیا هوشمند هستند که مزایای مختلفی دارد. از جمله این مزایا می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

بهبود نرخ دقت: تجزیه و تحلیل داده‌ها روی کامپیوتر کاری زمان‌بر و پیچیده است و موجب می‌شود ذهن خسته شده و دچار خطا شود. اما اینترنت اشیا هوشمند به ما اجازه می‌دهد تا مقادیر زیادی داده را بدون دخالت انسان تجزیه و تحلیل کنیم بدون این که خطایی بوجود آید. برای مثال دستگاه‌های خودپرداز نیازمند دقت بالا و کمترین خطا هستند که استفاده از اینترنت اشیا هوشمند می‌تواند نرخ خطا را به کمینه مقدار ممکن رساند.

تجزیه و تحلیل و آینده‌نگری: اغراق نخواهد بود اگر گفته شود که اینترنت اشیا و هوش مصنوعی پایه و اساس آینده‌نگری هستند. در حال حاضر دستگاه‌های متصل به اینترنت اشیا به صورت خودکار احتمال خرابی را پیش‌بینی می‌کنند بدون این که نیاز به مداخل انسان باشد. شرکت‌ها نیز می‌توانند از اینترنت اشیا هوشمند برای جلوگیری از اشتباه در فرآیندها استفاده کنند و قبل از بروز شکست، آن را پیش‌بینی کرده و مانع از رخ دادن مشکلات و شکست‌ها شوند که این موضوع به کاهش هزینه‌ها و تلفات منجر می‌شود.

بهبود رضایتمندی مشتری:  هسته اصلی هر تجارت، رضایت مشتری است، در حال حاضر موانع زبانی و محدودیت‌های زمانی از جمله موانع برای رضایت مشتری است. روبات‌های مجهز به هوش مصنوعی می‌توانند مقادیر عظیمی از داده‌های مشتری را بررسی کرده و خدمات مناسبی به آنها ارائه کنند.

افزایش بهره‌وری: پیش‌بینی می‌شود که هوش مصنوعی بهره‌وری را در کسب و کار بالا ببرد. با پیش‌بینی دقیق می‌توان کارهای وقت‌گیر و هزینه‌بر را در کسب و کار به هوش مصنوعی واگذار کرد. در شرکت‌های برزگ نظیر کسب و کارهای مرتبط با کشتی یا هواپیما هوش مصنوعی به اصلاح فرایندها و بهبود تنظیمات و برنامه‌های اجرایی کمک شایانی کرده و در نهایت هزینه‌های غیرضروری را کاهش می‌دهد.

بنابراین ترکیب هوش مصنوعی و اینترنت اشیا می‌تواند تغییرات شگرفتی در صنعت ایجاد کند و سود قابل توجهی برای شرکت‌ها به ارمغان بی‌آورد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram