نیروگاه برق اینترنت اشیا

اینترنت اشیا نیروگاه‌های برق را هوشمندتر و کاراتر می‌کند

اینترنت اشیا صنعتی به ایجاد ارتباط میان ماشین‌‌آلات و کاربران می‌پردازد، این فناوری داده‌های بزرگ را جمع‌آوری کرده و آنها را آنالیز می‌کند و در نهایت این داده‌ها به اطلاعات قابل عملیاتی شدن تبدیل می‌شود. این فناوری به بهینه‌سازی نیروگاه‌ها و فرآیندهای آن نیز کمک می‌کند و موجب هوشمندتر شدن خدمات و تجهیزات می‌شود و در نهایت با بهینه‌سازی ارتباط و همکاری موجب ارتقاء تخصص افراد می‌شود. نیروگاه‌ها از پنج منظر می‌توانند از اینترنت اشیا بهره‌مند شوند:

ایجاد تحول: با بررسی اتفاقات گذشته می‌توان کارایی را بهبود داد، اینترنت اشیا دائما در حال تحول بوده و منسوخ نمی‌شود  و به کاربر اجازه می‌دهد که به صورت مستمر به‌روز شود. به لطف سامانه نگهداری هوشمند، عمر قطعات و تجهیزات طولانی‌تر می‌شود.

خود پایداری: اینترنت اشیا موجب می‌شود تا کاربر از وضعیت برنامه‌های اجرایی همیشه آگاه باشد، محدودیت‌ها و قابلیت‌های خود را بهتر بشناسد، در زمان مناسب درخواست تعمیر و نگهداری داده شود و کارهای بیشتر با کمترین انرژی انجام شود.

قابلیت پیش‌بینی: مدیران می‌دانند که برای تامین تعهدات بازار چقدر انرژی باید تولید کنند،  منابع را متناسب با وضعیت آب و هوا و محدودیت‌های بازار مدیریت می‌کنند، کاربر می‌داند که دستگاه و تجهیزات چه زمانی دچار خطا می‌شوند و چه وقت باید تعمیر شوند.

محافظت: اینترنت اشیا برای مردم، محیط زیست و جامعه ایمنی به همراه دارد، انتشار گازهای گلخانه‌ای به حداقل می‌رسد، ایمنی کارکنان نیروگاه افزایش یافته و امنیت سایبری را نیز به همراه دارد.

سازگاربودن: انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به نیاز بازار بوجود می‌آید، با پیش‌بینی شرایط داخلی می‌توان درخواست‌های بازار را پیش‌بینی کرد، نسبت به مسئولان و مصرف‌کنندگان پاسخگویی بیشتری ایجاد می‌شود.

نیروگاه‌های برق دیجیتال آینده براساس یک پلتفورم مشترک منبع باز ایجاد خواهد شد تا ارتباط میان مصرف‌کننده و تولیدکننده را تسهیل کند. این پلتفورم مزایای زیادی برای طرفین خواهد داشت. در نیروگاه‌های آینده، حلقه میان داده (data)‌ و عمل (action) کامل می‌شود. صرفا جمع‌آوری داده کافی نیست و باید روی این داده‌ها تحلیل نیز انجام شود تا بتوان از این داده‌ها استفاده نمود و عملی را پیاده‌سازی کرد. تنها با بسته شدن این حلقه، یک عمل با ارزش ایجاد می‌شود. کامل شدن حلقه تنها به دستگاه‌ها محدود نمی‌شود بلکه در مورد افراد و خدمات نیز اعمال می‌شود. به گرد هم آوردن مردم، نیروگاه و فرآیندها موجب می‌شود فرصت‌های جدیدی ایجاد شود، خرابی کمتر شود، کارایی بهتر شده و هزینه تعمیر و نگهداری کاهش یابد و در نهایت بهره‌وری بهبود یابد.

نیروگاه‌های دیجیتال آینده براساس مشارکت کار می‌کنند و یک زنجیره با ارزش میان تمامی افراد و گروه‌های تاثیرگذار در فرآیند شکل می‌گیرد. اینترنت اشیا امکان کنترل مداوم داده‌ها را فراهم کرده و شاخص‌های عملکرد اصلی نظارت می‌شوند. در میان از فضای ابری نیز استفاده می‌شود.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram