999

جاده‌ها به سیستم‌های روشنایی هوشمند مجهز می‌شوند

شرکت بریتانیایی تلنسا اقدام به نصب و راه‌اندازی سیستم روشنایی هوشمند در نیوزلند کرده است. این فناوری به کاهش مصرف انرژی و افزایش عملکرد سیستم‌های روشنایی جاده‌ای کمک می‌کند.

 

دوندین در نیوزلند یکی از شهرهایی است که قرار است به فناوری روشنایی هوشمند متصل شود. این فناوری توسط شرکت بریتانیایی  تلنسا (Telensa) در این شهر راه‌اندازی خواهد شد. این شرکت قرار است در مدت دو سال آینده، ۱۵ هزار LED را در سطح این شهر نصب و راه‌اندازی کند.

قرارداد شرکت تلنسا در ادامه تفاهم‌نامه‌ای است که پیش از این میان این شرکت و شهر دوندین به امضاء رسیده که به موجب آن در مدت ۷ سال، سامانه روشنایی هوشمند به صورت شبکه‌ای به ارزش ۲۰ میلیون دلار در این شهر راه‌اندازی شود تا جایگزین سیستم روشنایی فعلی شود.

۸۵ درصد از هزینه این سیستم روشنایی هوشمند شهر دوندین را آژانس حمل و نقل نیوزلند به عهده خواهد گرفت. این قرارداد به دنبال تغییرات قانونی در سال ۲۰۱۵ به امضاء رسید، قوانینی که به دولت‌های محلی اجازه می‌دهد تا روشنایی جاده‌ها را با فناوری‌های جدید جایگزین کند پیش از آن که سیستم روشنایی قبلی به پایان عمر مفید خود برسد.

این سیستم روشنایی هوشمند در شهرهای واکاتان و ولینگتون نیوزلند و شهرهای پالمرستون، داروین (در ایالت نورث‌تریتوری) و گلد‌کوئیست ( در کوئینزلند) نیز نصب و راه‌اندازی شده است.

تلنسا اعلام کرده که این فناوری بدون سیم بوده و سیستم‌های روشنایی به یکدیگر متصل هستند و سامانه PLANet  مدیریت آنها را به عهده می‌گیرد. با این کار می‌توان سطح نور را به طور مستقل متناسب با شرایط هر منطقه تنظیم کرد.

تلنسا می‌گوید: « این سیستم از LEDها برای پشتیبانی در کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه نگهداری استفاده می‌کند در حالی کارایی سامانه روشنایی بهبود یافته است و هر گونه مشکل در این سامانه به صورت خودکار گزارش می‌شود. با این فناوری چراغ‌های روشنایی شهر تبدیل به حسگرهای هوشمند شهر می‌شوند.»

تلنسا مدعی است که سامانه PLANet با استقرار  ۱.۷ میلیون چراغ روشنایی، بزرگترین سیستم روشنایی هوشمند جهان است. این فناوری یک پلتفورم ارزان و کم هزینه است که می‌توان چند حسگر با کارایی مختلف را به آن اضافه کرد.

تلنسا اعلام کرده که در حال کار با شرکت‌هایی نظیر ماکروسافت، سامسونگ و کوالکام است تا پروژه داده‌های شهری پیاده‌سازی شود و از این نتایج برای کمک به ساخت شهرهای هوشمند استفاده شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram