IoT

افزایش ایمنی تولید مواد شیمیایی در پتروشیمی با اینترنت اشیا

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

تولید مواد شیمیایی قابل اشتعال در پتروشیمی‌ها، نیازمند نظارت دائمی و دقیق است تا خطرات احتمالی در فرآیند تولید به حداقل برسد که این موضوع وقت و انرژی زیادی از شرکت‌ها می‌گیرد. یکی از شرکت‌های پتروشیمی در آمریکا از اینترنت اشیا برای رصد دائمی فرآیند استفاده کرده تا با خودکار کردن فرآیند بازرسی، ایمنی کار را افزایش دهد.

 

شرکت تگزمارک کمیکالز (Texmark Chemicals)  اولین مرحله از استقرار آنچه که «پالایشگاه آینده» نامیده می‌شود، را به پایان رساند. این فناوری در واقع یک رهیافت مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) بوده که در آن از حسگرهای بی‌سیم در دو پمپ مهم این شرکت استفاده می‌شود.

در این پروژه از فناوری IoT استفاده شده که توسط شرکت HPE ساخته شده و مبتنی بر اتصال WiFi است. این پروژه بخشی از یک برنامه جامع برای مدیریت ایمنی و بهره‌برداری با استفاده از دوربین‌ها، WiFi و سایر فناوری‌های بی‌سیم است که همه آنها در یک پلتفورم واحد جمع شده است. این شرکت قصد دارد از این فناوری نه تنها در کارخانه خود در گالنا‌پارک تگزاس استفاده کند بلکه به پذیرش این فناوری و استفاده از اینترنت اشیا صنعتی در دیگر شرکت‌های پتروشیمی نیز کمک خواهد کرد.

تگزمارک بزرگترین تولیدکننده DCPD در آمریکا شمالی است، ماده‌ شیمیایی که در رزین، جوهر، چسب و رنگ استفاده می‌شود. DCPD از اتیلن و با کمک فناوری تقطیر جزئی تولید شده که گرمای زیادی ایجاد می‌کند. بنابراین تولید این ماده خطرناک بوده و قابل اشتعال است در نتیجه تولید آن باید با مدیریت و دقت بالایی صورت گیرد.

به صورت سنتی، این ماده با کمک بازرسی و نظارت دقیق در کارخانه انجام می شود که برای این کار به صورت بصری تجهیزات و فرآیند بررسی شده و تحلیل‌هایی روی نتایج به  دست آمده انجام می‌شود تا در نهایت از ایمنی کار اطمینان حاصل شود. از آنجایی که این کارخانه ۱۳۰ پمپ دارد در نتیجه فرآیند کنترل ۱۰۰۰ ساعت کار دستی در سال نیاز دارد.

در طول سالیان گذشته، این شرکت تحقیقاتی در مورد بهبود مدیریت فرآیند انجام داده تا بتواند فرآیند نظارت را خودکار کرده و ایمنی را افزایش دهد. تا کنون شرکت تگزمارک دو کار برای رسیدن به این هدف انجام داده است، اول این که مدیریت فعالیت‌های فعلی را بهبود داده و دیگر این که اقدام به خودکار سازی فرآیندها کرده است.

در سال ۲۰۱۶، تگزمارک رایزنی‌هایی را با شرکت HPE آغاز کرد و از آزمایشگاه نوآوری IoT این شرکت در هوستون بازدید کرد. در نهایت مقرر شد که فناوری IoT در این شرکت راه‌اندازی شود. داگ اسمیت، مدیرعامل تگزمارک می‌گوید:« تمرکز شرکت ما این بود که تمامی پرسنل از بخش‌های مختلف با هم همکاری کنند، تنها زمانی این فناوری در شرکت پیاده‌سازی می‌شود که تمام پرسنل در آن مشارکت کنند بنابراین تگزمارگ اقدام به آموزش نیروی انسانی برای استفاده از این فناوری کرده است.»

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram