Top-Technology

دولت هوشمند – آینده دولت

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

اینترنت نه تنها دنیای کار و زندگی روزمره را تغییر داد، بلکه امور دولت را به سطح جدیدی نیز می‌برد.

اول و مهمتر از همه، «اینترنت خدمات» (Internet of Services) همانطور که شناخته شده است این است که دولت را قادر می‌سازد که یک دولت هوشمند جدید باشد. هدف دولت هوشمند و شبکه‌ای این است که کارهای اداری را بهینه‌سازی کرده و آن‌ها را برای شهروندان ساده نماید و آن‌ها را تسهیل کند. دولت‌های مختلف در سراسر جهان به دنبال رویکردها و ایده‌های مختلف هستند. با این حال، قابل توجه است که دیجیتال‌سازی تقریبا در همه جا است و ماهیت دولت را تغییر می‌دهد.

انقلاب چهارم صنعتی و امور دولتی

از سال ۲۰۰۶، دولت آلمان تحقیقات در زمینه دیجیتال‌سازی رواج داد و از سال ۲۰۱۱، اینترنت اشیا و اینترنت خدمات در آلمان بوجود آمد.

اینترنت اشیا به اشیایی اطلاق می‌شود که هوشمندانه شبکه می‌شوند. این اشیا را می‌توان با سنسور یا تراشه مجهز کرد، بدین معنا که محصولات، ماشین‌ها و دستگاه‌های فنی می‌توانند به سیستم‌های IT متصل شوند.

اشیا هویت در شبکه دریافت می‌کنند و می‌توانند اطلاعات را تبادل کنند. اشیاء واقعی نیز می‌توانند به اشیاء مجازی متصل شوند. از طریق فناوری‌های مختلف، این سیستم‌ها دقیق تر می‌شوند. به عنوان بخشی از انقلاب چهارم صنعتی، سیستم‌های بسیار خودکار و بسیار قابل تنظیم در حال توسعه هستند.

در صنعت، سفارشات می‌توانند خودشان را کنترل و پردازش کنند. برای کسب و کار دولتی، این تکنولوژی به این معنی است که داده‌های بزرگ را می‌توان شخصی‌سازی کرد و سریع‌تر پردازش نمود. فرآیندهای اداری مانند تخصیص شماره مالیات، صدور مجوز یا پردازش درخواست‌های بازنشستگی یا بازپرداخت مالیات می‌توانند به واسطه فرایندهای دیجیتال بهینه‌سازی شوند.

دولت هوشمند

بنابراین دولت‌های عمومی و دولت‌های انقلاب چهارم صنعتی توجه می‌کنند که اینترنت به طیف گسترده‌ای از پروسه‌های اداری متصل شود. هر سازمان دولتی یا ایالتی باید میزان خود را که می‌تواند از دیجیتال‌سازی استفاده کند، برای خود تعیین می‌نماید.

در مواجهه با تغییرات سریع در بخش خدمات و صنعت، شهروندان همچنین خواستار افزایش سریع مراحل تشکیل دولت هستند. اگر شرکت‌های بزرگ قادر به کار بهتر و سریعتر از اینترنت باشند، انتظار می‌رود که دولت نیز همین کار را انجام دهد. مجموعه داده‌ها و دیجیتالی کردن فایل‌ها در حال حاضر تقریبا در همه جا تعریف شده است. در اکثر ایالت‌های صنعتی جهان، اطلاعیه‌های متعدد پردازش و ارسال می‌شود. یک نمونه از اسناد هوشمند، گذرنامه است که اطلاعات بسیار متفاوتی را ذخیره می‌کند، به طوری که چک کردن آن در فرودگاه می تواند اطمینان حاصل کند که گذرنامه متناسب با فرد مورد نظر است یا خیر. این به معنای واقعی کلمه سند هوشمند است.

هدف از رویه‌های اداری هوشمند

مدل و هدف دولت هوشمند دنیایی است که اطلاعات را پردازش می‌کند و تصمیمات به طور کامل به صورت خودکار انجام می‌شود و انسان‌ها به سختی می‌توانند در فرایندهای خاص دخالت کنند. پردازش مقادیر عظیم داده‌ها و اطلاعات می‌تواند به طور قابل توجهی سریع‌تر شود. فاکتورها و مجوزها به طور خودکار ایجاد و ارسال می‌شوند، رایانه‌ها پروسه‌ها را کنترل نموده و به طور مستقل عمل می‌نمایند.

پورتال‌ها دفاتر اداری را جایگزین می‌کنند و این باعث می‌شود که دولت بسیار کارآمد باشد. مزیت عظیم دیجیتال‌سازی این است که شکاف اطلاعاتی بین مقامات فردی وجود ندارد. آنچه که سیستم می‌داند، می‌تواند به سایر فرآیندها اعمال شود. شبکه‌سازی در داخل مقامات و مقامات مختلف از جلوگیری از تکثیر و ممنوعیت اشتباهات و تقلب جلوگیری می‌کند.

واضح است که دولت هوشمند آینده است و برای مدیران پروژه که با پروسه‌های دولتی مانند درخواست‌های تصویب، برنامه‌های فضایی، تصمیمات و مقررات به عنوان مثال برای ایجاد آگاهی از ساختارهای جدید، سر و کار دارند، به طور فزاینده‌ای مهم می‌شود.

منبع: iapm.net

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram